AY VE GEZEGENLER

 

ay

AY

2 Mart’ta yeniay evresinde olan Ay, 10 Mart’ta ilkdördün, 18 Mart’ta dolunay, 25 Mart’ta sondördün evresinde olacaktır. 11 Mart tarihinde enberi konumunda (404300 km), 24 Mart tarihinde ise yere en yakın konumunda (369800 km) olacaktır.

 

 

MERKÜR

Ayın başında Oğlak takımyıldızında bulunan gezegen, ayın ortalarına doğru Kova takımyıldızına geçecek ayın sonunda ise Balık takımyıldızında bulunacaktır. Parlaklığı ortalama -0.5 kadir civarında bulunan gezegen gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecektir. Ayın sonlarına doğru Güneş’e gittikçe yaklaşan gezegen gözlenemeyecektir.

VENÜS

Ay başında Yay takımyıldızında bulunan gezegen, ayın 7’si itibari ile Oğlak takımyıldızına geçecektir. Ayın sonunda ise Kova takımyıldızında bulunacaktır. Parlaklığı ortalama -4.5 kadir olan gezegen gün doğumundan önce gözlenebilecektir.

MARS

Ayın ilk günlerinde Yay takımyıldızında bulunan gezegen, daha sonra Oğlak takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı 1.1 kadirdir. Gün doğumundan önce gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan gezegenin ortalama parlaklığı -2 kadirdir. Güneş’e oldukça yakın konumda bulunan gezegen ayın başlarında gözlenemeyecek, ay sonuna doğru gün doğumundan önce doğu ufkunda kısa süreli olarak gözlenebilecektir.

SATÜRN

Ay boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacak olan gezegenin ortalama parlaklığı 0.8 kadirdir. Gün doğumundan önce doğu ufkunda kısa süreli olarak gözlenebilecektir.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan gezegenin ortalama parlaklığı 5.8 kadir civarındadır. Gün batımından sonra küçük bir teleskop yardımı ile birkaç saat süreyle gözlenebilecektir. Güneş’e gittikçe yaklaştığından bu süre ay sonuna doğru kısalacaktır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunan gezegenin ortalam parlaklığı 7.9 kadir civarındadır. Güneş’e oldukça yakın konumda olacağından gözlenmesi mümkün değildir.

 

GECE GÖKYÜZÜ

15 Mart 2022 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Mart 2022 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Mart 2022 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI
02 Mart : Ay yeniay evresinde
: Merkür Satürn yakın görünümde (0.7°)
10 Mart : Ay ilkdördün evresinde
11 Mart : Ay enöte konumunda (404300 km)
13 Mart : Ay yeniay konumunda
16 Mart : Venüs Mars yakın görünümde (3.9°)
18 Mart : Ay dolunay evresinde
20 Mart : İlkbahar ekinoksu. Gece-gündüz süreleri eşit.
: Venüs en büyük batı uzanımında (46.6°)
24 Mart : Ay enberi konumunda (369800 km)
25 Mart : Ay sondördün konumunda

 

Şubat Ayı Gök Olayları Nisan Ayı Gök Olayları