AY VE GEZEGENLER

AY

ay

7 Kasım’da yeniay evresinde olan Ay, 15 Kasım’ da ilkdördün, 23 Kasım’da dolunay ve 30 Kasım’da sondördün evresinde olacaktır. 14 Kasım tarihinde enöte konumunda, Yer’den yaklaşık 404339 km uzakta olacaktır. 26 Kasım tarihinde ise enberi konumunda ve Yer’den uzaklığı yaklaşık 366620 km olacaktır.

 
 

MERKÜR

Kasım ayının başlarında Güneş’in doğusunda bulunan Merkür, ay sonuna doğru Güneş doğrultusuna yaklaşacaktır. 6 Kasım tarihinde en büyük doğu uzanımında bulunacaktır. Ay başında Güneş battıktan sonra kısa bir süreliğine ufkun üzerinde olsa da gözlenebilmesi için bir dürbün ya da küçük bir teleskop gerekmektedir. Parlaklığı yaklaşık +1 kadir olacaktır.

VENÜS

Kasım ayı boyunca Güneş’in batısında bulunacak olan Venüs gezegeni, sabahları Güneş doğmadan önce, doğu ufku üzerinde gökyüzümüzde parlayacaktır. Ay sonuna doğru Güneş ile olan uzanım açısı artacak ve Güneş doğmadan önce doğu ufkunda görülebilecektir. Yaklaşık 2 saat boyunca gözlenebilir olacaktır. Parlaklığı yaklaşık -4.5 kadir olacaktır.

MARS

Mars gezegeni Kasım ayında Güneş battıktan hemen sonra gökyüzünde kızıl bir şekilde belirecektir. Güneş’in batışı ile yaklaşık olarak güney yönünde görünecek olan Mars gezegeni, Ay boyunca gece yarısına kadar gözlenebilir halde olacaktır. Parlaklığı yaklaşık -0.5 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Kasım ayı başında Terazi takımyıldızında bulunacak olan Jüpiter, ay sonuna doğru Akrep takımyıldızına doğru hareket edecektir. Ay boyunca Güneş doğrultusunda bulunacağı için gözlenemeyecektir. Parlaklığı yaklaşık -1.5 kadir olacaktır.

SATÜRN

Satürn gezegeni ay boyunca Yay takımyıldızı doğrultusunda olacak. Güneş’ten olan açısal ayrıklığı ay başında yaklaşık 50 derece civarında olan Satürn gezegeni, Güneş battıktan hemen sonra batı ufku üzerinde yaklaşık 2 saat görülebilir. Ay sonuna doğru Güneş ile olan uzanım açısı küçülecek ve gözlem süresi kısalacaktır. Parlaklığı yaklaşık +0.5 kadir olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, ayın başlarında neredeyse tüm gece gökyüzünde olacak. Ay sonuna doğru sabaha karşı batacaktır. Parlaklığı yaklaşık +6 kadir olduğundan küçük bir teleskop veya bir dürbün yardımı ile görülebilir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızda bulunacak olan Neptün, Güneş battığı sırada doğmuş olacaktır. Ay başında gece 02.00 sularına kadar gökyüzünde olacak, bu süre ay sonuna doğru gece yarısına doğru kısalacaktır. Parlaklığı yaklaşık +8 kadir olduğundan ancak bir teleskop yardımı ile gözlemi yapılabilir.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Kasım 2018 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Kasım 2018 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Kasım 2018 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

3 Kasım            Taurids Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 5 adet)

7 Kasım            Ay yeni ay evresinde.

15 Kasım          Ay ilk dördün evresinde.

16 Kasım          Ay Mars’ı örtecek.

17 Kasım          Leonid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 15 adet)

23 Kasım          Ay dolunay evresinde.

30 Kasım          Ay son dördün evresinde.

Ekim Ayı Gök Olayları                                                                                                  Aralık Ayı Gök Olayları