AY VE GEZEGENLER

AY

ay 1 ve 30 Temmuz tarihlerinde ilk dördün evresinde olacak olan Ay, 9 Temmuz’da dolunay, 16 Temmuz’da son dördün, 23 Temmuz’da yeni ay evresinde olacaktır. 21 Temmuz’da enberi konumda olcak olan Ay, Yer’den yaklaşık 361200 km uzakta olacaktır. 6 Temmuz’da enöte konumunda ise Yer’den 405900 km uzaklıkta olacaktır.
 

MERKÜR

Temmuz ayı boyunca Yengeç takımyıldızında bulunacak olan Merkür, 27° ile en büyük doğu uzanımına 30 Temmuz’da ulaşacaktır. Güneş battıktan sonra batı ufkunda yaklaşık 10° ufuk yüksekliğinde küçük bir teleskop ya da dürbün ile gözlenebilecektir.

VENÜS

Temmuz ayı boyunca Boğa takımyıldızında olacak olan Venüs, Güneş’ten 2 saat önce doğacağından bu süre içerisinde doğu ufkunda görünecektir. Halk arasında çoban yıldızı olarak adlandırılan Venüs 20 Temmuz tarihinde gün doğumundan önce Ay ile yakın görünecektir.

MARS

Temmuz 1-20 tarihleri arasında İkizler takım yıldızında ve 21 Temmuz’dan sonra Yengeç takımyıldızı sınırları içine girecek olan Mars, Güneş ile birlikte doğup batacağından gözlenmesi mümkün olmayacaktır.

JÜPİTER

Temmuz ayı boyunca Başak takımyıldızında bulunacak olan dev gezegen Jüpiter, ay boyunca Güneş battıktan sonra gece yarısına kadar gözlenebilir olacaktır. Parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır. Ayrıca 28 Temmuz’da Ay ile yakın konumdayken batı yönünde görülebilecektir.

SATÜRN

Temmuz ayı boyunca Yılancı takımyıldızı sınırlarında bulunacak olan halkalı gezegen Satürn, Güneş battıktan sonra doğmuş olup saat 03.00 a kadar gözlenebilir olacaktır. Yaklaşık parlaklığı 0 kadirdir.

URANÜS

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Temmuz ayı boyunca gece yarısında doğacak ve Güneş doğana kadar bir teleskop yardımı ile gözlenmesi mümkün olacaktır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızda bulunacak olan Neptün, ayın başlarında saat 22:30 civarında doğarken ilerleyen günlerde daha erken doğmaya başlayacaktır. Sönük bir gezegen olduğundan gözleyebilmek için küçük bir teleskoba ihtiyaç vardır.

GECE GÖKYÜZÜ

15 Temmuz 2017 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Temmuz 2017 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Temmuz 2017 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

01 Temmuz Ay, ilkdördün evresinde ve Jüpiter ile yakın görünümde.

04 Temmuz Dünya Güneş’e 152 milyon km ile en uzak konumunda.

06 Temmuz Ay Dünya’ya 405.930 km ile en uzak konumunda.

09 Temmuz Ay, dolunay evresinde.

16 Temmuz Ay, sondördün evresinde.

21 Temmuz Ay Dünya’ya 361.250 km ile en yakın konumunda.

23 Temmuz Ay, yeniay evresinde.

27 – 28 Temmuz Delta Aquarids göktaşı yağmuru (saatte ortalama 20 meteor).

28 Temmuz Ay ile Jüpiter yakın görünümde.

30 Temmuz Ay, ilkdördün evresinde ve Merkür 27° ile en büyük doğu uzanımında.

 
Haziran Ayı Gök Olayları                                                                                         Ağustos Ayı Gök Olayları