Halk Günü: Cameloperdalid göktaşı yağmurunun en yoğun olduğu bu günde herkesi bizimle beraber gözleme davet ediyoruz! (24 Mayıs 2014, Cumartesi akşamı)

Harita yükleniyor...

Konum
Ankara Üniversitesi Rasathanesi


Kuzey yarım kürenin çoğunda gözlenebilecek olan bu muhteşem olayın en yoğun yaşandığı bu tarihte gerçekleştireceğimiz halk günü etkinliğine tüm Astronomi meraklılarını sabırsızlıkla bekliyoruz! Halk dilinde yıldız kayması olarak da bilinen meteorların atmosfere girerek yanması olayı, göktaşı yağmurlarının yoğun olduğu günlerde daha sık görünür. Sizleri bir rasathane ortamında gök cisimlerini tanımaya ve onları teleskop ile gözlemeye davet ediyoruz. Gözlemin dışında yapılacak olan ilgi çekici sunumlar ve gökyüzü tanıtımı ile Astronomi ile ilgili merak ettiğiniz bir çok konuya cevap bulabileceksiniz.

Tarih: 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü
Başlama Saati: 20:00
Bitiş Saati: 23:30
Gözlenecek Cisimler:
• Mars
• Satürn
• Cameloperdalids göktaşları
Tema: Göktaşı Yağmurları

Katılım Ücretleri
Ankara Üniversitesi Personeli ve Yakınları: Ücretsiz
Öğrenci: 2.5 TL
Tam:
5 TL 

Rasathanemizde havanın Ankara’nın merkezine göre bir miktar daha soğuk olması nedeniyle gelirken yanıza kalın kıyafetler bulundurmanızı tavsiye ederiz. Etkinlik alanında sıcak/soğuk içecek ve atıştırmalık yiyecekler (kek, bisküvi vb.) bulunmaktadır.

Havanın kapalı olması durumunda teleskop ile gözlem yapılamayacağından alternatif bir etkinlik programı uygulanacaktır.