AY VE GEZEGENLER

AY

ay

2 Temmuz’da sondördün evresinde olan Ay, 10 Temmuz’da yeniay, 17 Temmuz’da ilkdördün ve 24 Temmuz’da dolunay evresinde olacaktır. 5 Temmuz’da enöte konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 405.300 km uzakta olacaktır. 21 Temmuz’da enberi konumunda ise Yer’den yaklaþık 364.500 km uzaklıkta olacaktır.

 
 

MERKÜR

Temmuz ayının ilk on günü Boğa takımyıldızında bulunacak olan Merkür, kısa bir süre Avcı takımyıldızna geçecek, daha sonra ay sonuna kadar İkizler takımyıldızında bulunacaktır. Ortalama parlaklığı yaklaşık -2 kadir civarında olan gezegen, ayın başlarında gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecektir. Daha sonra Güneş’e yakın konuma geleceğinden gözlenmesi mümkün olmayacaktır.

VENÜS

Ayın ilk 11 gün Yengeç takımyıldızında bulunacak olan gezegen daha sonra Aslan takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı -3.8 kadir civarında bulunan gezegeni gün batımından sonra gözlemek mümkün olacaktır.

MARS

Ayın ilk 11 günü Yengeç takımyıldızında bulunacak olan gezegen daha sonra Aslan takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı 1.8 kadir civarında olan gezegeni gün batımından sonra yaklaşık bir saat süreyle gözlemek mümkün olacaktır.

JÜPİTER

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.6 kadir civarında olacaktır. Gece saat 23:00 civarı doğacak olan gezegeni gün doğumuna kadar gözlemek mümkün olacaktır.

SATÜRN

Halkalı gezegen Satürn ay boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacak, parlaklığı 0.37 kadir civarında olacaktır. Gece saat 23:00 civarı doğacak olan gezegeni gün doğumuna kadar gözlemek mümkün olacaktır.

URANÜS

Uranüs, Temmuz ayının başında gece yarısından sonra doğacak ve parlaklığı ortalama 5.78 kadir civarında olacaktır. Ayın tamamında Koç takımyıldızında bulunacak olan gezegeni küçük bir teleskop yardımıyla gözlemlemek mümkün olacaktır.

NEPTÜN

Temmuz ayının başında gece yarısı doğu ufkundan yükselecek olan Neptün, ay sonunda saat 22:00 civarında doğacaktır. Ay boyunca Kova takımyıldızında görülecektir.Ay boyunca parlaklığı yaklaşık +7.80 kadir civarında olacaktır. Dolayısıyla gözleyebilmek için bir teleskoba ihtiyaç duyulacaktır.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Temmuz 2021 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Temmuz 2021 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Temmuz 2021 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

02 Temmuz : Ay sondördün evresinde
05 Temmuz : Ay enberi konumunda (405.300 km)
06 Temmuz : Dünya Güneş’ten en uzak konumda (152.100.527 km)
08 Temmuz : Ay ve Merkür yakın görünümde (4.1°)
10 Temmuz : Ay yeniay evresinde
12 Temmuz : Ay ve Venüs yakın görünümde (3.5°)
                       Ay ve Mars yakın görünümde (4°)
17 Temmuz : Ay ilkdördün evresinde
21 Temmuz : Ay enberi konumunda (364.500 km)
22 Temmuz : Venüs- Regulus yakın görünümde (1.1°)
24 Temmuz : Ay dolunay evresinde
                       Ay ve Satürn yakın görünümde (3.9°)
26 Temmuz : Ay ve Jüpiter yakın görünümde (4.3°)
28 Temmuz : Delta Aquarid meteor yağmuru. 12 Temmuz’dan 23 Ağustos’a kadar                                devam eden bu meteor yağmuru 28 Temmuz gecesi maksimuma                                     ulaşacaktır. Saatte ortalama 20 meteor gözlenmesi beklenmektedir.
29 Temmuz : Mars ve Regulus yakın görünümde (0.6° )
31 Temmuz : Ay son dördün konumunda

Haziran Ayı Gök Olayları                                                                                                  Ağustos Ayı Gök Olayları