AY VE GEZEGENLER

AY

ay

4 Nisan’da sondördün evresinde olan ay 12 Nisan’da yeniay, 20 Nisan’da ilkdördün, 27 Nisan’da dolunay evresinde olacaktır. 14 Nisanda enöte konumunda bulunan Ay, Dünya’dan 406.100 km uzaklıkta bulunacaktır. 27 Nisan’da enberi konumunda olacak olan Ay, Dünya’dan 357.400 km uzakta olacaktır.

 
 

MERKÜR

Ayın ilk iki günü Kova takımyıldızında bulunan gezegen, daha sonra Balık takımyıldızına geçecek ve ayın sonlarına doğru Koç takımyıldızında olacaktor. Ortalama parlaklığı -1 kadir civarında olan gezegen, ayın başlarında Güneş’le beraber doğduğu için gözlenemeyecek, ay sonunda Gün batımından sonra çok kısa süreli olarak gölenebilecektir.

VENÜS

Ayın başlarında Balık takımyıldızında bulunan gezegen daha sonra Koç takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı -3.9 kadir olan gezegen Güneş’e çok yakın olduğu için gözlenemeyecektir. Ay sonuna doğru Güneş battıktan sonra Batı ufkunda kısa süreli gözlenebilecektir.

MARS

Ayın büyük bir kısmını Boğa takımyıldızında geçiren gezegen, ay sonuna doğru İkizler takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı 1.3 kadir olan gezegen gün batımından sonra gece yarısına kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Ayın büyük çoğunluğunda Oğlak takımyıldızında bulunacak olan gezegen, ay sonlarına doğru Kova takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı -2 kadir civarında olan gezegen gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecektir.

SATÜRN

Ay boyunca Oğlak takımyıldızına bulunan gezegenin ortalam parlaklığı 0.75 kadir civarındadır. Gün doğumundan önce yaklaşık bir saat süreyle gözlenebilecektir

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunan gezegenin ortalama parlaklığı 5.8 kadir civarında olacaktır. Gün batımından sonra yaklaşık bir saat süre ile küçük bir teleskop yardımıyla gözlenebilecektir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan gezgenin ortalama parlaklığı 7.9 kadir civarındadır. Küçük bir teleskop yardımı ile gün doğumundan önce yaklaşık iki saat gözlenebilecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Nisan 2021 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Nisan 2021 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Nisan 2021 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

04 Nisan : Ay sondördün evresinde
06 Nisan : Ay ve Satürn yakın görünümde (4.2°)
07 Nisan : Ay ve Jüpiter yakın görünümde (4.7°)
12 Nisan : Ay yeni ay evresinde
14 Nisan : Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.100km)
17 Nisan : Ay ve Mars yakın görünümde (0.1°)
20 Nisan : Ay ilkdördün evresinde
22 Nisan : Lyrid meteor yağmuru (saatte yaklaşık 20 adet)
27 Nisan : Ay dolunay evresinde
                  Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.400 km)

Mart Ayı Gök Olayları                                                                                                  Mayıs Ayı Gök Olayları