AY VE GEZEGENLER

AY

ay

6 Ocak’ta yeniay evresinde olan Ay, 14 Ocak’ta ilkdördün, 21 Ocak’ta dolunay ve 28 Ocak’ta sondördün evresinde olacaktır. 21 Ocak’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 357344 km uzakta olacaktır. 9 Ocak’ta enöte konumunda ise Yer’den yaklaşık 406114 km uzaklıkta olacaktır.

 
 

MERKÜR

Ayın başında Yılancı takımyıldızında olan gezegen 3 Ocak’tan itibaren yay takımyıldızına geçecektir. Ay başında parlaklığı yaklaşık -0.4  kadir olan Mars ay sonunda yaklaşık -1.5 kadir parlaklığa ulaşacaktır.

VENÜS

Ay başında Terazi takımyıldızında bulunacak olan Venüs, 9 Ocakta Akrep takımyıldızına, 15 Ocakta Yılancı takımyıldızına geçecektir. Ay boyunca yaklaşık parlaklığı -4.5 kadir civarında olan gezegen 6 Ocakta en büyük batı uzanımında bulunacaktır (~47 Derece).

MARS

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Mars’ın parlaklığı 0.47 – 0.87 kadir civarında değişecektir. Öğlen saatlerinde doğacak olan gezegen gece yarısına doğru batacaktır.

JÜPİTER

Ay boyunca Yılancı takımyıldızında bulunacak olan dev gezegen Jüpiter, gündüz vakti ufkun üzerinde olacağından gözlenemeyecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -1.8 kadir civarında olacaktır.

SATÜRN

Ocak ayı boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olan Satürn’ün parlaklığı 0.45 kadir civarında olacaktır. Saturn ay boyunca Güneş’e açısal olarak yakın bir konumda bulunduğu için gözlenemeyecektir.

URANÜS

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, ortalama 5.75 kadir parlaklıkta olduğundan küçük bir teleskop ya da dürbün yardımıyla gözlenebilecek ve ay başında gece yarısından yaklaşık 2 saat sonra batacaktır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızda bulunacak olan Neptün, Güneş battıktan sonra çok kısa bir süre gözlenebilecektir. Ay sonu yaklaştıkça gözlem süresi kısacakatır. Yaklaşık 7.9 kadir parlaklıktaki gezegeni gözlemek için küçük bir teleskoba ihtiyaç vardır.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Ocak 2019 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Ocak 2019 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Ocak 2019 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

[table id=108 /]

                                                                                                  Şubat Ayı Gök Olayları