AY VE GEZEGENLER

AY

ay

3 Haziran’da yeniay evresinde bulunacak olan Ay, 10 Haziran’da ilkdördün, 17 Haziran’da dolunay ve 25 Haziran’da sondördün evresinde olacaktır. 8 Haziran’da 368506 km uzaklığıyla enberi konumunda, 23 Haziran’da ise 404548 km uzaklıkla enöte konumunda olacaktır.

 
 

MERKÜR

Haziran ayının başlarında boğa takımyıldızında bulunacak olan Merkür, 5 Haziran’da ikizler takımyıldızına, 25 Haziran’da ise yengeç takımyıldızına geçecektir. Ay boyunca parlaklığı 0.9 ila -1.1 arasında değişecektir. Sabah Güneş ile birlikte doğacak olan gezegenin gözlenmesi ay boyunca mümkün olmayacaktır.

VENÜS

Ayın ilk üç günü koç takımyıldızında bulunacak, daha sonra ise boğa takımyıldızında görülecektir. Gece 04:30 civarı doğacak olan gezegen Güneş’e açısal olarak yakın olduğundan gözlenebilmesi zordur. Parlaklığı yaklaşık – 3.9 kadirdir.

MARS

Mars, haziran ayının sonuna doğru ıkizler takımyıldızından yengeç takımyıldızına geçecektir. Güneş doğduktan yaklaşık 1.5 saat sonra doğacak olan Mars, Güneş battıktan sonra yaklaşık 1.5 saat gözlenebilecektir. Mars’ın ay boyunca parlaklığı yaklaşık 1.8 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Haziran ayı boyunca yılancı takımyıldızında görülecektir. Güneş’in batmasıyla birlikte doğacak ve akşam 21:30’den itibaren ve saat 04:00’a kadar gökyüzünde bulunacaktır. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -2.6 kadir olacaktır.

SATÜRN

Haziran ayı boyunca Yay takımyıldızında görülecektir. Güneş’in battıktan bir kaç saat sonra doğu ufkundan yükselmeye başlayacak olan Satürn’ü, saat 04:00’a kadar gözlemek mümkün olacaktır. Satürn’ün ay boyunca parlaklığı yaklaşık 0.15 kadir olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, ay ın sonuna doğru kısa bir süre küçük bir teleskop yardımıyla gözlenebilir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Neptün, ayın başlarında saat 2 civarında doğacaktır. Ayın son haftalarında, Güneş doğmadan önce 4 saat kadar gökyüzünde kalacaktır. Neptün gezegeni, parlaklığının yaklaşık +8 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskopla gözlenebilir.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Haziran 2019 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15 Haziran 2019 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15 Haziran 2019 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

[table id=113 /]

Mayıs Ayı Gök Olayları                                                                                                  Temmuz Ayı Gök Olayları