AY VE GEZEGENLER

AY

ay 1 Şubat’ta sondördün evresinde olan Ay, 8 Şubat’ta yeniay, 15 Şubat’ta ilkdördün, 22 Şubat’ta Dolunay evresinde olacaktır. 8 Şubat’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 365782 km uzaklıkta olacaktır. 22 Şubat’ta enöte konumunda ise Yer’den yaklaşık 400375 km uzaklıkta olacaktır.
 şubat_ay
 

MERKÜR

Şubat ayının başlarında Yay takımyıldızında bulunan Merkür, 25° ile en büyük uzanım açısına sahip olacaktır. Ayın ortalarından itibaren Oğlak takımyıldızında görülecek olan Merkür, Şubat ayındaki en küçük uzanım açısı olan 18°’ye ulaşacaktır. Ay boyunca ortalama parlaklığı yaklaşık +1 kadirdir. Tüm ay boyunca Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda gözlemek mümkün olacaktır.

VENÜS

Şubat ayı başlarında Yay takımyıldızında görülmektedir. Ayın sonlarına doğru Oğlak takımyıldızında görülmektedir. Ay boyunca ortalama parlaklığı yaklaşık -4 kadirdir. Ay boyunca ortalama uzanım açısı 28° olacaktır. Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda gözlenebilecektir.

MARS

Mars, Terazi takımyıldızında görülecek ve ortalama parlaklığı yaklaşık +0.5 kadir olacaktır. Ay boyunca gece yarısında doğacak olan gezegen, Güneş doğana kadar yaklaşık 5-6 saat boyunca doğu, güney-doğu ufku civarında gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Güneş sisteminin devi olan Jüpiter, ay boyunca Aslan takımyıldızında görülmektedir. 24 Şubat’ta Jüpiter ve Ay yakın konumdadır. Akşam 8’de doğup sabah 7’de batmaktadır. Ay boyunca parlaklığı -1.9 kadirdir ve ay boyunca gözlemlenebilir.

SATÜRN

Şubat ayı boyunca Yılancı takımyıldızında görülecek olan halkalı gezegen Satürn, gece yarısından sonra ( 03.00 da doğmaktadır.) gözlenebilecektir.3 Şubat’ta Ay ile yakın konumdadır. Parlaklığı +0.6 kadirdir ve ay boyunca gözlemlenebilir.

URANÜS

Uranüs gezegeni Şubat ayı boyunca Balık takımyıldızında bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık +6 kadir olan Uranüs’ü gözlemek için Güneş battıktan sonra batı ufkuna bir teleskop ile bakmak gerekecektir. Ayın sonlarına doğru ilerledikçe batı ufkuna yaklaşacak olan Uranüs’ün bu zamanlardaki ortalama ufuk yüksekliği 27° olacaktır.

NEPTÜN

Şubat ayı boyunca Kova takımyıldızında görülecektir. Şubat ayının ilk haftasında yaklaşık 26°’lik uzanım açısı ayın sonlarına doğru 1°’ye kadar düşecektir. Ay boyunca parlaklığı +7.7 kadir olacaktır. Şubat ayındaki ortalama parlaklığı ve Güneş’e yakın görülmesi sebebiyle Neptün’ün gözlemi mümkün olamayacaktır.

GECE GÖKYÜZÜ

Subat_1900

15 Şubat 2016 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

Subat_0000

15/16 Şubat 2016 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

Subat_0500

16 Şubat 2016 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

1 Şubat    Ay, sondördün evresindedir. Ay ve Mars yakın konumdadır.
3 Şubat    Ay ve Satürn yakın konumdadır.
6 Şubat    Ay, Merkür ve Venüs yakın konumdadır.
8 Şubat    Ay, yeniay evresindedir.
10 Şubat  Ay iniş düğümündedir.
11 Şubat  Ay, 364400 km mesafe ile enberi konumundadır.
13 Şubat  Merkür ve Venüs yakın konumdadır.
15 Şubat  Ay, ilkdördün evresindedir.
16 Şubat  Ay, Aldebaran ile yakın konumdadır.
22 Şubat  Ay, dolunay evresinde ve Regulus ile yakın konumdadır.
24 Şubat  Ay ile Jüpiter yakın konumdadır. Ay çıkış düğümündedir.
27 Şubat  Ay 405400 km mesafe ile enöte konumundadır.
28 Şubat  Neptün kavuşum konumundadır.
29 Şubat  Ay ile Mars yakın konumdadır.
Ocak Ayı Gök Olayları                                                                                                  Mart Ayı Gök Olayları