AY VE GEZEGENLER

AY

ay Ay, Ağustos ayı başlarında bizi şişkin evrede karşılayacak. 6 Ağustos’ta Boğa Takımyıldızında sondördün, 14 Ağustos’ta Aslan Takımyıldızında yeniay, 22 Ağustos’ta Akrep Takımyıldızında ilkdördün ve 29 Ağustos’ta ise Balık Takımyıldızında dolunay evresinde olacaktır. Ay ile Yer arasındaki uzaklık, 17 Ağustos’ta 405460.97 km ve  31 Ağustos’da 363302.14 km olacaktır.
 August_moon

MERKÜR

Merkür gezegeni, 2015 yılının Ağustos  ayı başlarında, Yengeç Takımyıldızından çoktan ayrılmış, Aslan Takımyıldızına yaklaşıyor olacak. Ayın ikinci haftasından sonra, Aslan Takımyıldızından ayrılıyor ve Başak Takımyıldızına yaklaşıyor olacak, ayın sonunda Başak Takımyıldızında yer alacak. Fakat Güneş’e çok yakın bir konumda bulunduğu için gözlenemeyecek.

 

VENÜS

Venüs, Ağustos ayının ilk haftasında Aslan Takımyıldızı’nda, Güneş ise Yengeç Takımyıldızı’nda olacaktır. Sonraki haftalarda ise Venüs, Yengeç Takımyıldızı’na doğru, Güneş ise Aslan Takımyıldızına doğru hareket edecek ve ay biterken, Venüs, Yengeç’e, Güneş ise Aslan’a ulaşmış olacaktır. Ay başlarında Güneş’in doğusunda olup, Güneş’ten sonra batıyorken, ay sonunda, Güneş’in batısında olup, Güneş’ten önce batıyor olacaktır. Ay sonunda, Venüs sabah yıldızı olarak Güneş’ten önce gökyüzünde yer alacak.

 

MARS

Ayın ilk günlerinde İkizler Takımyıldızı’ndan Yengeç Takımyıldızı’na doğru yola çıkmış olan kızıl gezegen Mars, ikinci haftada Yengeç Takımyıldızı’na varmış olacak ve ay sonuna kadar bu takımyıldızı süsleyecektir. Ay boyunca Güneş’in hep batısında kalan Mars, uzanım açısı küçük olduğundan, bu ay boyunca diğer karasal gezegenler gibi gözlenemeyecektir.

 

JÜPİTER

Güneş sisteminin en büyük devi olan Jüpiter, Ağustos ayı boyunca Aslan Takımyıldızı üzerinde geziniyor olacaktır. 27 Ağustos’ta Jüpiter ve Güneş dışkavuşum durumunda bulunacaktır.

 

SATÜRN

Güneş sisteminin taçlı incisi olan Satürn, Ağustos ayı boyunca gece yarısından önce, Terazi Takımyıldızı üzerinde gözlenebilecek. 22 Ağustos’ta ise Ay ile yakın konumda gözleniyor olacaktır.

 

URANÜS

Uzaklığı nedeniyle çıplak gözle, ne kendisini ne de halkalarını görebildiğimiz Uranüs, Balık Takımyıldızın’da yer alıyor olacak. Gece yarısına yaklaşırken gökyüzünde yerini alacak. 5 Ağustos’ta Ay ile yakın konumda olacaktır.

 

NEPTÜN

Neptün, tüm ay boyunca Kova Takımyıldızı’nda gezinecek ve Güneş battıktan hemen sonra doğu ufkunda yükseliyor olacak ve gece boyunca gökyüzünde kalacak. 30 Ağustos’ta Ay ile yakın konumda olacak.

 

GECE GÖKYÜZÜ

2015_August_aksam

15 Ağustos 2014 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

2015_August_gece

15/16 Ağustos 2014 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

2015_August_sabah

16 Ağustos 2014 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

1-2 Ağustos : Alfa Capricornid meteor yağmuru, saat başı 6-14 meteor görülebilir
04 Ağustos : Ay iniş düğümü noktasında
05 Ağustos : Merkür ve Venüs yakın konumda (8.4o)
06 Ağustos : Sondördün evresi
07 Ağustos : Merkür ve Jüpiter yakın konumda (0.6 o)
12-13 Ağustos : Perseid meteor yağmuru, saat başı 60-100 meteor görülebilir
13-14 Ağustos : Delta Aquarid meteor yağmuru, saat başı 15-20 meteor görülebilir
14 Ağustos : Yeniay evresi
17 Ağustos : Ay-Yer uzaklığı 405460.97 km, Ay  Dünya’ ya en uzak konumda ve çıkış düğümü noktasında
18 Ağustos : Kappa Cygnid meteor yağmuru, saat başı 5-10 meteor görülebilir
22 Ağustos : İlkdördün evresi
25-26 Ağustos : Iota Aquarid meteor yağmuru, saat başı 5-10 meteor görülebilir
27 Ağustos : Jüpiter dışkavuşum konumunda
29 Ağustos : Venüs ve Mars yakın konumda (9.4 o) ve  Dolunay evresi
31 Ağustos : Ay-Yer uzaklığı 363302.14 km, Ay  Dünya’ ya en yakın konumda olacaktır ve iniş düğümü noktasında
 
Temmuz Ayı Gök Olayları                                                                                            Eylül Ayı Gök Olayları