AY VE GEZEGENLER

AY

 5 Ocakta ilk dördün olan ay, 12 Ocak’ta dolunay, 19 Ocak’ta son dördün ve 28 Ocak’ta yeni ay evresinde olacaktır. Ay 10 Ocak’ta enberi (363200km), 22 Ocak’ta enöte (404900km) konumunda olacaktır.

 

 

 

 


 


Merkür 

Ocak ayı boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olan Merkür, Güneş’in batısında bulunacak ve ay boyunca gündoğumundan önce doğu ufkunda bir teleskop ya da dürbün yardımıyla gözlenebilecektir. Ay sonuna doğru Güneş’e yakın görünmeye başlayacak olan gezegenin gözlem süresi kısalacaktır. 20 Ocak tarihinde ise en büyük batı uzanımda olacaktır (24°).
 
 
 


Venüs

Ocak ayında Kova takımyıldızında bulunacak olan Venüs, bir diğer adıyla ‘çoban yıldızı’, Güneş Battıktan sonra yaklaşık 2 saat kadar çıplak gözle gözlenebilecektir. 12 Ocak’ta yaklaşık 47° ile en büyük doğu uzanımına sahip olacak ve ay sonuna doğru ise Balık takımyıldızı sınırlarında olacaktır.
 
 
  
Ocak 1-15 tarihleri arasında Kova takımyıldızında ve 16 Ocaktan sonra Balık takımyıldızı sınırları içine girecek olan Mars, Güneşin batmasından sonra 4 saat kadar gözlenebilecektir. Parlaklığı yaklaşık 1 kadir olacaktır.
 
 
 


 
Ocak ayı boyunca Başak takımyıldızında bulunacak olan dev gezegen Jüpiter, ay boyunca gece yarısından sonra gözlenebilir olacaktır. Parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır. Ayrıca 19 Ocakta Ay ile yakın konumdayken doğu yönünde görülebilecektir.
 
 
 


  
Ocak ayı boyunca Yılancı takımyıldızı sınırlarında bulunacak olan halkalı gezegen Satürn, ayın sonlarına kadar Güneş ile birlikte doğacak ve batacak. Ay sonuna doğru ise Güneşten yaklaşık bir saat önce doğacak ve bu zaman aralığında 0.5 kadir parlaklığıyla gözlenmesi mümkün olacaktır.
 
 
 


  Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Ocak ayı içerisinde 18.00-22.00 saatleri arasında bir teleskop yardımı ile gözlenmesi mümkün olacaktır.
 
 
 
 


  Ay boyunca Kova takımyıldızda bulunacak olan Neptün, ayın başlarında saat 11:30 civarında doğarken ilerleyen günlerde daha erken doğmaya başlayacaktır. Sönük bir gezegen olan Neptün’ün Ocak ayında Güneş’ten olan açısal uzaklığı 40° civarında olacağı için, Güneş battıktan sonra kısa bir süreliğine küçük bir teleskop ile gözlenebilecektir.
 
 
 


GECE GÖKYÜZÜ

15 Ocak 2017 Akşam gökyüzü


15 Ocak 2017 Geceyarısı gökyüzü


15 Ocak 2017 Sabaha Karşı Gökyüzü

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

2 Ocak                        Venüs-Ay Yakın görünümde.
 
3 Ocak                        Mars-Ay yakın görünümde. Quadrantid Meteor Yağmuru (saatte 40 meteor)
 
5 Ocak                        Ay, ilkdördün evresinde.
 
6 Ocak                       Apollo Asteroid 2017 AZ3, Dünya’ya yakın geçiş yapacak.           (0.003AB)
 
10 Ocak                      Ay, en beri konumunda (363200km).
 
12 Ocak                      Ay, dolunay evresinde.
 
19 Ocak                      Ay, sondördün evresinde ve Jüpiter ile yakın konumda
 
22 Ocak                      Ay, enöte konumunda (404900km).
 
24Ocak                       Satürn-Ay yakın görünümde.
 
26 Ocak                      Merkür-Ay yakın görünümde.
 

28 Ocak                      Ay, yeniay evresinde.

Şubat