AY VE GEZEGENLER

AY

 3 Mayıs‘ta ilkdördün evresinde olan Ay, 11 Mayıs’ta dolunay, 19 Mayıs’ta sondördün ve 25 Mayıs’ta yeniay evresinde olacaktır. Ay 12 Mayıs’ta enöte noktasındadır ve uzaklığı 406210 km olacaktır. 26 Mayıs’ta enberi noktasında olup uzaklığı 357210 km’dir.
 
 

 

GEZEGENLER

Merkür

 Mayıs ayının başlarında Balık takımyıldızında görülmektedir. Merkür 17 Mayıs’ta en büyük batı uzanımında olacaktır (26°). Ay ortasından sonra gün doğumunda gözlem için en uygun konuma gelmesine rağmen, ufka yakın olması sebebiyle gözlenebilmesi oldukça zordur.
 
 
 
 
 


Venüs

 Mayıs ayı başlarında Balık takımyıldızında görülen Venüs’ün parlaklığı yaklaşık -4 kadir olacaktır. Ay boyunca sabahları gün doğumundan önce doğu ufku üzerinde yer alacaktır. Uzanım açısı Mayıs ayının başında 40° dir ve giderek artmaktadır. 22 Mayıs’ta Ay ve Venüs gün doğumunda doğu ufkunda yakın görünümdedir.
 
 
 
 


Mars

 Mayıs ayı başlarında Boğa takımyıldızında görülmektedir. Parlaklığı ay boyunca yaklaşık 2 kadir civarındadır. Ayın sonlarına doğru İkizler takımyıldızına doğru ilerleyecektir. Güneş’ten yaklaşık bir saat sonra battığı için çok kısa bir süre gözlenebilir. 7 Mayıs’da Mars ve Aldebaran gün batımında batı ufkunda yakın görünümde olacaktır.
 
 
 
 


Jüpiter

 Güneş sisteminin gaz devi olan Jüpiter, Mayıs ayı boyunca Başak takımyıldızında görülmektedir. Parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır. Ay boyunca tüm gece gözlenebilecektir. Jüpiter 7 Mayıs’ta Ay ile yakın konumda olacaktır.
 
 
 
 
 


Satürn  

 Mayıs ayı boyunca Yılancı takımyıldızında görülecek olan halkalı gezegen Satürn, saat 23:00 gibi doğup, Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Parlaklığı yaklaşık 0 kadir olacaktır. Ayın 14’ünde dolunay evresine yakın olan Ay ile yan yana görünecektir.
 
 
 
 
 


Uranüs

 Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacaktır ve sabaha karşı doğacaktır. Parlaklığı 6 kadir civarında olup Güneş’e yakınlığı sebebiyle gözlenemeyecektir.
 
 
 
 
 
 
 


Neptün

 Mayıs ayı boyunca Kova takımyıldızında görülecektir. Parlaklığı 7.92m dir. Teleskop yardımıyla saat 3.30’dan Güneş doğana kadar gözlenebilir.
 
 
 
 
 
 
 


GECE GÖKYÜZÜ

15 Mayıs 2017 sabaha karşı gökyüzü


15 Mayıs 2017 akşam gökyüzü


15 Mayıs 2017 geceyarısı gökyüzü


 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

 
 
4 Mayıs          Ay ve Regulus yakın konumda. Ay çıkış düğümünde.
 
5 Mayıs          Dünya Uzay Günü
 
6 Mayıs          Eta Aquarids Meteor Yağmuru  (Saatte yaklaşık 20 – 40 meteor)
 
7 Mayıs          Ay ve Jüpiter yakın konumda. Gün batımında batı ufkunda Mars ve Aldebaran yakın konumda.
 
12 Mayıs        Ay Dünya’ya enöte konumunda (406.210 km).
 
13 Mayıs        Ay ve Satürn gece yarısından itibaren yakın konumda
 
17 Mayıs        Merkür en büyük batı uzanımında (26°).
 
19 Mayıs        Ay iniş düğümünde.
 
22 Mayıs        Ay ve Venüs gün doğumunda doğu ufkunda yakın konumda.
 
26 Mayıs        Ay Dünya’ya enberi konumunda (357.210 km).
 
31 Mayıs        Ay ve Regulus çok yakın konumda. Ay çıkış düğümünde.
 

Haziran