AY VE GEZEGENLER

Ay

 5 Mart’ta ilkdördün evresinde olan Ay, 12 Mart’ta dolunay, 20 Mart’ta sondördün ve 28 Mart’ ta yeniay evresinde olacaktır. 3 Mart’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 369065 km uzakta olacaktır. 18 Mart’ta enöte konumunda olacak ve Yer’den yaklaşık 404651 km uzaklıkta olup 30 Mart’ta tekrar enberi konumunda ve Yer’den yaklaşık 363855 km uzaklıkta olacaktır.
 

 


Merkür

 Mart ayı başında Kova takımyıldızında bulunacak olan Merkür ayın sonuna doğru Balık takımyıldızında bulunacaktır. Mart ayının ilk haftasından itibaren Güneş’in doğusunda bulunacak olan Merkür, Güneş ile beraber doğup, batacağından gözlemek mümkün olmayacaktır.
 
 
 
 


Venüs

 Mart ayı boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Venüs, ayın ilk yarısında Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunun üzerinde rahat bir şekilde gözlenebilecektir. Venüs’ü çok parlak bir şekilde görmemiz, gökyüzünde seçilebilmesi için bir avantaj sağlayacaktır. Ay ortasına doğru Güneş doğrultusuna yaklaşacağından dolayı, Mart ayının ikinci yarısı gözlenmesi söz konusu değildir.  
 
 
 
 


Mars

 Ay başında Balık takımyıldızında bulunacak olan Mars, saat 08:00’de doğup, akşam 21:00 da batacaktır. Ayın sonuna doğru Koç takımyıldızında bulunacak ve parlaklığı 1 kadir olup, Güneş battıktan sonra yaklaşık 2 saat kadar gözlenebilecektir.
 
 
 
 
 


Jüpiter

 Mart ayı boyunca Başak takımyıldızında bulunacak olan ‘dev gezegen’ Jüpiter, ay boyunca ortalama 19:00’da doğup Güneş doğana kadar gözlemlenebilecektir. Parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır.
 
 
 
 
 


Satürn

 Mart ayı boyunca Yılancı takımyıldızında olacak olan Satürn gece yarısından sonra saat 01:00’da doğacak ve sabah Güneş doğduktan sonra 11:00’de batacaktır. Parlaklığı yaklaşık 2 kadir olacaktır.
 
 
 
 
 


Uranüs

 Mart ayı boyunca Balık takımyıldızında olacak olan Uranüs, Güneş ile beraber doğarak Güneş ile birlikte batacaktır. Bu nedenle gözlenemeyecektir.
 
 
 
 
 


Neptün

 Mart ayı boyunca Kova takımyıldızında olacak olan Neptün, Güneş ile beraber doğacak ve Güneş ile beraber batacaktır. Bu nedenle gözlenemeyecektir.
 
 
 
 
 
 


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Mart 2017 Akşam gökyüzü


15 Mart 2017 Gece Gökyüzü


15 Mart 2017 Sabaha Karşı Gökyüzü


 


GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

 
5 Mart                        Ay, ilkdördün evresinde.
 
12 Mart                      Ay, dolunay evresinde.
 
20 Mart                      Ay, sondördün evresinde.                                                                                                                           
20 Mart                       İlkbahar ekinoksu. Gecce ve gündüz süreleri birbirine eşit.
28 Mart                       Ay, yeniay evresinde.
 

Nisan