AY VE GEZEGENLER

AY

 1 Haziran’da İlk dördün evresinde olan Ay, 9 Haziran’da Dolunay, 17 Haziran’da Son dördün evresinde ve 24 Haziran’da Yeni ay evresinde olacaktır. 9 Haziran’da enöte konumunda olacak olan Ay, yerden 406400 km uzaklıkta olacaktır. 23 Haziran’da ise enberi konumunda olacak olan Ay, yerden 357900 km uzaklıkta olacaktır.
 
 


Merkür

 Merkür, Haziran ayının ilk yarısında sabah Güneş doğmadan önce Boğa takımyıldızında gözlenecektir. Haziran ayının yarısından itibaren Güneş’e çok yakın olacağından gözlenemeyecektir. Haziran ayının son birkaç gününde Güneş battıktan sonra ufuk yüksekliği yaklaşık 10 derece olup İkizler takımyıldızında gözlenecektir. Ay boyunca ortalama parlaklığı -0.3 kadir olacaktır.
 
 
 
 


Venüs

 Venüs, Haziran ayının tamamında Güneş doğmadan önce görülecektir. Ayın başlangıcında Balık takımyıldızında olacak olan Venüs, 10 Haziran’da Koç takımyıldızına geçecektir. Ayın son günlerinde ise Boğa takımyıldızında görülecektir. 3 Haziran ‘da en büyük batı uzanımında (46 derece) olacaktır. Parlaklığı ise ay boyunca -4.1 ile -4.3 kadir arasında değişecektir. 
 
 
 
 


Mars

 Kızıl gezegen Mars, Haziran ayı boyunca Güneş’e çok yakın olduğundan dolayı görülemeyecektir. Ay boyunca İkizler takımyıldızında bulunacaktır.
 
 
 
 
 
 
 


Jüpiter

 Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter, Haziran ayı boyunca Güneş battıktan sonar gözlemlenecek olup Başak takımyıldızında görülecektir. Gece yarısından sonar batacaktır. Parlaklığı ay boyunca -2.1 kadir olacaktır.
 
 
 
 
 


Satürn

 Halkalı gezegen Satürn, Haziran ayı boyunca Güneş battıktan sonar Yılancı takımyıldızında görülecektir. Parlaklığı ise 0.0 kadirdir.
 
 
 
 
 
 
 


Uranüs

 Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Haziran ayında Güneş doğmadan önce ufkun üzerinde olacaktır. Ancak yaklaşık +6 kadir parlaklığında ve doğu ufkuna yakın olacağından gözlenemeyecektir.
 
 
 
 
 
 


Neptün

 Haziran ayı boyunca Kova takımyıldızında görülecek olan Neptün, Haziran ayında saat 02:00 civarında doğacaktır. Haziran ayının sonlarına doğru hergün daha erken doğacak olan Neptün yaklaşık +8.0 kadir parlaklığında olacaktır. Bu yüzden gözleyebilmek için küçük bir teleskoba ihtiyaç vardır.
 
 
 
 
 


GECE GÖKYÜZÜ

15 Haziran 2017 gece yarısı gökyüzü


15 Haziran 2017 akşam gökyüzü


15 Haziran 2017 sabah gökyüzü


 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

 
1 Haziran                   Ayilkdördün evresinde
 
3 Haziran                  Venüs, en büyük batı uzantısında (46 derece)
 
9 Haziran                  Ay dolunay evresinde
 
15 Haziran                 Satürn, karşı konumda.
                       
17 Haziran                 Aysondördün evresinde
           
21 Haziran                 Yaz gün dönümü
 
24 Haziran                 Ayyeniayay evresinde
 
28 Haziran                 Merkür, Mars’ın 0.8 derecede yakınında
 

Temmuz