Ankara Üniversitesi Rasathanesi, 2009 Dünya Astronomi Yılı kapsamında düzenlediği halk günü etkinliklerine devam ederek her yaştan gökyüzü meraklılarını 2 Ağustos Pazar günü yıldızlar altında dopdolu bir gece geçirmeye davet ediyor. Evrende neşeli bir yolculuğa çıkmak ve uzmanlar eşliğinde gözlem yaparak gökbilime dair merak ettiğiniz sorulara cevap almak istiyorsanız bu etkinliği kaçırmayın. Etkinlik sırasında çıplak gözle gökyüzünü tanımanın, takımyıldızlarını öğrenmenin yanısıra Satürn’ü, uyduları ile birlikte en büyük gezegenimiz Jüpiter’i, dağları ve ovaları ile uydumuz Ay’ı, yıldız kümelerini ve galaksileri izleme fırsatı bularak görsel bir şölen yaşayacaksınız.
Etkinlik, çıplak gözle ve teleskopla gökyüzü gözlemleriyle sınırlı kalmayacaktır. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ethem DERMAN “Rakamların Dili Var mı?” sunumuyla katılımcıları evrende bol karikatürlü ve mizahlı anlatımıyla neşeli bir yolculuğa çıkaracaktır.
Teleskoplarla gözlem deneyimi yaşayarak, gözlem araçlarının ve bir rasathanede kullanılagelen aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini etkinlik boyunca açık kalacak olan Rasathane Müzesi’ni ziyaret ederek yakından görme fırsatına da sahip olacaksınız.
Rasathanemiz şehirden uzak ve yüksek bir konumda bulunduğundan, her ihtimale karşı mont, kazak, hırka gibi giysilerinizi yanınızda getirmeyi unutmamanız, sizlerin ve çocuklarınızın yararına olacaktır. Rasathanemizde sıcak çay, kahve gibi içecekler bulunmaktadır. Havanın kapalı olması durumunda da alternatif bir program takip edilecektir. Detaylı bilgiye http://rasathane.ankara.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.