AY VE GEZEGENLER

AY

ay

6 Eylül’de dolunay evresinde olan Ay, 13 Eylül’de sondördün, 20 Eylül’de yeniay ve 28 Eylül’de ise ilkdördün evresinde olacaktır. 13 Eylül’de ay enberi konumunda ve Yer’den yaklaşık 369856 km uzaklıktadır. 27 Eylül’de ise Ay enöte konumunda ve Yer’den yaklaşık 404342 km uzaklıkta olacaktır.

 

MERKÜR

Eylül ayının başlarında Aslan takımyıldızında olan Merkür, ayın sonlarına doğru Başak takımyıldızında bulunacaktır. Güneş’in batısında bulunan Merkür, ay boyunca Güneş’e yakın konumda olduğundan gözlenemeyecektir. 12 Eylül’de Merkür en büyük batı uzanımında (18°) olacaktır.

VENÜS

Eylül ayının başlarında Yengeç takımyıldızında olan Venüs, ayın sonlarına doğru Aslan takımyıldızında bulunacaktır. Güneş’ten önce doğup önce batan ve Güneş’in batısında bulunan ve Çoban Yıldız’ı olarak da bilinen Venüs, yaklaşık -4 kadir parlaklıkta olacaktır, Eylül ayı boyunca Güneş doğmadan önce doğu yönünde gözlenebilir.

MARS

Kızıl gezegen Mars, Eylül ayı boyunca Aslan takımyıldızında bulunmaktadır. Güneş’in batısında bulunan Mars, Güneş ile birlikte doğup batacağından Ay boyunca gözlenemeyecektir.

JÜPİTER

Eylül ayı boyunca Başak takımyıldızında bulunan Jüpiter, Güneş’in doğusunda bulunmaktadır. -1 kadir parlaklıkta olup, Güneş battıktan sonra batı ufkuna yakın olacak ve kısa bir süre gözlenebilecektir.

SATÜRN

Halkalı gezegen Satürn, Eylül ayı boyunca Yılancı takımyıldızında ve Güneş’in doğusunda bulunmaktadır. +1 kadir parlaklıkta olan Satürn, Güneş battıktan sonra batı ufkuna yakın olup yaklaşık 3 saat gözlenebilecektir.

URANÜS

Eylül ayında Balık takımyıldızında olan Uranüs, Güneş’in batısında bulunmaktadır. Ay boyunca 21:00’de doğacak olan Uranüs, Güneş doğana kadar ufkun üzerinde bulunacaktır. Ancak parlaklığı +6 kadir olması sebebi ile Uranüs’ü bir teleskop yardımı ile gözlemleyebiliriz.

NEPTÜN

Neptün, Eylül ayı boyunca Kova takımyıldızında ve Güneş’in doğusunda bulunmaktadır. Ay boyunca 20:00’de doğacak olan Neptün, Güneş doğana kadar ufkun üzerinde bulunacaktır. Neptün, sönük bir gezegen olduğundan bir teleskop yardımı ile gözlemleyebiliriz.

GECE GÖKYÜZÜ

15 Eylül 2017 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Eylül 2017 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Eylül 2017 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

5 Eylül Neptün, karşı konumda

6 Eylül Ay dolunay evresinde

12 Eylül Merkür, en büyük batı uzanımında (18°)

13 Eylül Ay sondördün evresinde

19 Eylül Ay yeniay evresinde

22 Eylül Sonbahar Ekinoks’u

25 Eylül Astronomi Haftası

27 Eylül Ay, ilkdördün evresinde

Ağustos Ayı Gök Olayları                                                                                              Ekim Ayı Gök Olayları