AY VE GEZEGENLER

AY

ay 3 Aralık’ta dolunay evresinde olan Ay, 10 Aralık’ta sondördün, 18 Aralık’ta yeniay, 26 Aralık’ta ilkdördün ve 30 Aralık’ta dolunay evresinde olacaktır. 4 Aralık’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 357495 km uzakta olacaktır. 19 Aralık’ta enöte konumunda olup Yer’den yaklaşık 406604 km uzaklıkta bulunacaktır.
 

MERKÜR

Aralık ayının başlarında Yay takımyıldızında bulunan Merkür, Güneş ile beraber doğup, batacağından gözlemek mümkün olmayacaktır. Ancak ayın son günlerinde Güneş’in batısına doğru ilerleyecek ve Yılanca takımyıldızında bulunacaktır. Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda kısa süreli gözlenebilecektir.

VENÜS

Aralık ayında Venüs, Güneş’in batısında ve Güneşe yakın konumda olduğundan ay boyunca gözlenememektedir.

MARS

Kızıl gezegen Mars Aralık ayında Başak takımyıldızında olup, Güneş’in batısında Terazi takımyıldızına doğru ilerlemektedir. Aralık ayının sonlarına doğru Mars gittikçe Güneş’e yaklaşmaktadır. Ay boyunca Güneş doğmadan önce dogu ufkunda gözlenebilecektir. Aralık ayı boyunca parlaklığı yaklaşık +2 kadirdir.

JÜPİTER

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter, Aralık ayı boyunca Terazi takımyıldızında görülecek ve ay boyunca Güneş doğmadan önce dogu ufkunda yaklaşık 2 saat boyunca gözlenebilecektir, parlaklığı -1.6 kadir kadardır. Gözlenme süresi ay sonuna doğru gittikçe artacaktır.

SATÜRN

Aralık ayı boyunca Yılancı Takımyıldızı’nda bulunacak olan halkalı gezegen Satürn, Güneş ile beraber doğup, batacağından ay boyunca gözlemek mümkün olmayacaktır.

URANÜS

Aralık ayı boyunca Balık Takımyıldızı’nda görülecek olan Uranüs, Güneş’in batmasıyla birlikte 3:00 a kadar gözlenebilecektir. Uranüs’ün parlaklığı 6 kadir civarında olacağından gözlem için dürbün veya küçük çaplı bir teleskop gerekmektedir.

NEPTÜN

Aralık ayı boyunca Kova Takımyıldızı’nda görülecek olan Neptün, yaklaşık +8 kadirlik parlaklığı sebebiyle çıplak gözle gözlemlenmesi mümkün değildir. Ancak küçük bir teleskopla akşam saatlerinde yaklaşık 3 saat gözlenebilir.

GECE GÖKYÜZÜ

15 Kasım 2017 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Kasım 2017 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Kasım 2017 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

3 Aralık Ay dolunay evresinde ve Yer’e en yakın konumda (357495 km).
10 Aralık Ay sondördün evresinde.
13-14 Aralık   Geminid meteor yağmuru.
14 Aralık Ay, Jüpiter ve Mars gün doğumunda yakın görünümde.
18 Aralık Ay yeniay evresinde.
19 Aralık Ay, Yer’e en uzak konumda (406604 km).
21 Aralık Kış gün dönümü. En uzun gece, en kısa gündüz yaşanacaktır.
26 Aralık Ay ilkdördün evresinde.
27 Aralık Ay ve Uranüs yakın görünümde.
30 Aralık Ay dolunay evresinde.
 
Kasım Ayı Gök Olayları