Özel Etkinlik: Merkür Geçişi (11 Kasım 2019, Pazartesi)

Loading Map....

Konum
Ankara Üniversitesi Rasathanesi


Merkür Güneş sistemindeki en küçük, aynı zamanda Güneş’e en yakın olan gezegendir. Karasal bir iç gezegen olan Merkür’ün Güneş’e olan ortalama uzaklığı yaklaşık 58 milyon kilometredir. Güneş’e olan yakınlığına rağmen Güneş sisteminde Venüsten sonra ikinci en sıcak gezegendir. Kendi etrafında 59 günde dönerken Güneş etrafında ise 88 günde dolanan Merkür, 11 Kasım 2019 tarihinde Dünya’dan görülebilen nadir bir astronomik olayda başrol oynayacak olup bakış doğrultumuzda Güneş diskinin önünden geçecektir. Bu nadir doğa olayı ortalama olarak her yüzyılda 13 kez gözlenir. Bu olayın gözlendiği son tarihler 7 Mayıs 2003, 8 Kasım 2006 ve 9 Mayıs 2016 olup diğer Merkür geçişi ise 13 Kasım 2032’de meydana gelecektir. 2016 yılındaki Merkür geçişi yaklaşık yedi buçuk saat sürmüştür. Bu denli uzun bir geçişin 2095 yılında tekrarlanacağı hesaplanmıştır. 11 Kasım 2019 tarihinde meydana gelecek olan geçiş, Dünya’nın birçok yeriyle birlikte ülkemizden de gözlenecektir. Geçiş gözlemi, TSİ 15.35’de başlayacak ve TSİ 17.36‘da gün batımıyla birlikte tamamlanacaktır. Gün batımında Merkür, Güneş diski üzerinde Güneş’in merkezine yakın bir konumda olacaktır. Ülkemizden toplamda 2 saat 1 dakika gözlenecek bu olayda Merkür’ün Güneş diskini bir ucundan diğerine katetmesi 5 saat 28 dakika sürecektir.

 

 

 

Tarih: 11 Kasım 2019 Pazartesi günü
Başlama ve Bitiş Saati: 15:00 – 17:00
Gözlenecek cisimler: Merkür geçişi

Ücretlendirme
Tam: 
10 TL
Öğrenci ve Ankara Üniversitesi İdari/Akademik Personeli:
5 TL
Ankara Üniversitesi Öğrencileri :
3 TL

DİKKAT: Ücretler etkinlik alanında tahsil edilmektedir. Etkinlikler için randevu verilmemektedir.

Rasathanemizde havanın Ankara’nın merkezine göre bir miktar daha soğuk olması nedeniyle gelirken yanıza kalın kıyafetler bulundurmanızı tavsiye ederiz. Etkinlik alanında sıcak/soğuk içecek ve atıştırmalık yiyecekler (kek, bisküvi vb.) bulunmaktadır.

Merkür Geçişi etkinliğimizin izlenmesi hava koşullarına bağlıdır. Olumsuz hava koşulları oluşması durumunda geçiş izlenemeyecektir ve durum için alternatif bir etkinlik programı uygulanmayacaktır. Katılımcıların bu hususu göz önünde bulundurmalarını rica ediyoruz.