Yılın en çok beklenen etkinliğine hazır mısınız? 12 Ağustos Cumartesi akşamı rasathanemizde Perseid Meteor Yağmuru Özel Etkinliği gerçekleştirilecektir. “Dünya’ya Çarpma Potansiyeli Bulunan Gök Cisimleri” konulu bir sunum, teleskoplar ile Satürn gözlemi, müze gezisi, uzman astronomlar ile sohbet ve meteor yağmurunu seyretme fırsatı sunan bu etkinliğe herkes davetlidir.

 

Tarih : 12 Ağustos 2023 Cumartesi
Başlama Saati : 21:00
Bitiş Saati : 23:59
Tema : Meteor Yağmurları

 

Etkinlik Programı
21:00 – 21:30 : Etkinlik Alanına Giriş
21:30 – 22:30 : Sunum (Dünya’ya Çarpma Potansiyeli Bulunan Gök Cisimleri)
22:30 – 00:00 : Gökyüzü Tanıtımı, Çıplak Gözle Meteor Yağmuru Gözlemi, Teleskoplar ile Satürn Gözlemi
Uyarı: Etkinliğimizde teleskop ile yapılacak olan gözlemler 22:30’dan sonra başlayacaktır.

 

Önemli Bilgiler ve Kurallar:

  1. Etkinliklerimiz saat 21:00 ile 23:59 saatleri arasında yapılacaktır.
  2. Rasathanemiz Ankara merkeze göre yaklaşık 5 oC derece daha soğuk olduğu için katılımcıların yanlarına kalın yedek kıyafet almalarını tavsiye ederiz.
  3. Rasathanemiz sınırlı sayıda kişi alabilen bir kapalı alana sahip olduğundan havanın kapalı ve yağışlı olması durumunda etkinlik için alternatif bir program uygulanmayacaktır.
  4. Kısıtlı sayıda sandalye bulunduğundan katılımcılarımızın kendi sandalyelerini getirmelerini tavsiye ederiz.
  5. Havanın kapalı ancak yağışsız olması durumunda açık alanda gökbilim konusunda bir sunum, müze gezisi ve gökbilimcilerle soru-cevap şeklinde bir söyleşi yapılacaktır.
  6. Havanın yağışlı olması durumunda ise etkinliğimiz iptal edilecektir. Tüm katılımcılardan etkinlik durumunu rasathanenin web sayfasından kontrol etmelerini öneriyoruz.

 

Ücretlendirme
Halk günü ve özel etkinlikler için,
Tam: 
40 TL
Öğrenci: 20 TL

DİKKAT: Ücretler kapıda tahsil edilmektedir. Halk günleri ve özel etkinlikler için randevu verilmemektedir. Bu etkinlikler için randevu almanıza gerek yoktur.