AY VE GEZEGENLER

 

ay

AY

7 Temmuz’da ilkdördün evresinde olan Ay, 13 Temmuz’da dolunay, 20 Temmuz’da sondördün ve 28 Temmuz’da yeniay evresinde olacaktır. 13 Temmuz’da enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 357.300 km uzakta olacaktır. 26 Temmuz’da enöte konumunda ise Yer’den yaklaşık 406.300 km uzaklıkta olacaktır.

 

 

MERKÜR

Temmuz ayının ilk beş günü Boğa takımyıldızında bulunacak olan Merkür, daha sonra ay sonuna kadar İkizler takımyıldızında bulunacaktır. Ortalama parlaklığı yaklaşık -0.7 kadir civarında olan gezegen ayın başlarında gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecektir. Daha sonra Güneş’e yakın konuma geleceğinden gözlenmesi mümkün olmayacaktır. Ay sonuna doğru gün batımından sonra batı ufkunda kısa süreli olarak gözlenebilecektir.

VENÜS

Ayın ilk 16 günü Boğa takımyıldızında bulunacak olan gezegen daha sonra kısa bir süre Avcı takımyıldızına geçecek, oradan da İkizler takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı -3.8 kadir civarında bulunan gezegeni gün doğumundan önce gözlemek mümkün olacaktır.

MARS

Ayın ilk 9 günü Balık takımyıldızında bulunacak olan gezegen daha sonra Koç takımyıldızına geçecektir. Ortalama parlaklığı 0.2 kadir civarında olan gezegen gece 1:30 civarında doğacak ve gün doğumuna kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Temmuz ayı boyunca Balina takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.4 kadir civarında olacaktır. Gece saat 1:00 civarı doğacak olan gezegeni gün doğumuna kadar gözlemek mümkün olacaktır.

SATÜRN

Halkalı gezegen Satürn ay boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacak, parlaklığı 0.37 kadir civarında olacaktır. Gece saat 23:00 civarı doğacak olan gezegeni gün doğumuna kadar gözlemek mümkün olacaktır.

URANÜS

Uranüs, Temmuz ayının başında gece yarısından sonra doğacak ve parlaklığı ortalama 5.78 kadir civarında olacaktır. Ayın tamamında Koç takımyıldızında bulunacak olan gezegeni küçük bir teleskop yardımıyla gözlemlemek mümkün olacaktır.

NEPTÜN

Temmuz ayının başında gece yarısından sonra dogu ufkundan yükselecek olan Neptün ay sonunda saat 00:00 civarında doğacaktır. Ay boyunca Balık takımyıldızında görülecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık +7.80 kadir civarında olacaktır. dolayısıyla gözleyebilmek için bir teleskoba ihtiyaç duyulacaktır.

 

GECE GÖKYÜZÜ

15 Temmuz 2022 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Temmuz 2022 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Temmuz 2022 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI
04 Temmuz : Dünya Güneş’ten en uzak konumda (1.0167 AB)
07 Temmuz : Ay ilkdördün evresinde
13 Temmuz : Ay Dolunay evresinde
: Ay enberi konumunda (357.300 km)
15 Temmuz : Ay – Satürn yakın görünümde (4°)
19 Temmuz : Ay – Jupiter yakın görünümde (2.3°)
20 Temmuz : Ay son dördün evresinde
21 Temmuz : Ay-Mars yakın görünümde (1.1°)
26 Temmuz : Ay enöte konumunda (406.300 km)
: Ay – Venüs yakın görünümde (4.6°)
28 Temmuz : Delta Aquarid meteor yağmuru. 12 Temmuz’dan 23 Ağustos’a kadar devam eden bu meteor yağmuru 28 Temmuz gecesi maksimuma ulaşacaktır. Saatte ortalama 20 meteor gözlenmesi beklenmektedir.
  : Ay yeniay evresinde

 

Haziran Ayı Gök Olayları Ağustos Ayı Gök Olayları