AY VE GEZEGENLER

AY

ay

Ay, 4 Şubat’ta sondördün, 11 Şubat’ta yeniay, 19 Şubat’ta ilkdördün ve 27 Şubat’ta dolunay evresinde olacaktır. 3 Şubat’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 370100 km uzakta olacaktır. 18 Şubat’ta enöte konumunda ise Yer’den yaklaşık 404500 km uzaklıkta olacaktır.

 
 

MERKÜR

Ay başında Kova takımyıldızında bulunan Merkür ayın ikinci haftası Oğlak takımyıldızına geçecek ve ay sonuna doğru Kova takımyıldızına geri dönecektir. Ortalama parlaklığı 0.3 kadir olacak olan gezegen ayın başlarında Güneş’e yakın konumda görüldüğünden gözlenemeyecektir.

VENÜS

Şubat ayının başında Oğlak takımyıldızında bulunacak olan Venüs, ayın sonlarına doğru Kova takımyıldızına geçecekt. Venüs’ün ortalama parlaklığı -3.8 kadirdir. Güneş’in batısında yer alan gezegen ayın başlarında Güneş doğmadan önce, doğu ufkunda kısa sürelerle gözlenebilir olacaktır.

MARS

Ayın başlarında Koç takımyıldızında bulunan gezegen ay sonuna doğru Boğa takımyıldızına geçecektir.Gece yarısı baracak olan gezegen Şubat ayı boyunca gözlenebilecek. Gezegenin ortalama parlaklığı 0.5 kadir civarında olacaktır.

JÜPİTER

Şubat ayı boyunca Güneş’e yakın konumda bulunan dev gezegen ay sonuna doğru gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecektir. Ay boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacak olan dev gezegenin ortalama parlaklığı -1.9 kadir civarında olacaktır.

SATÜRN

Şubat ayı boyunca Güneş’e yakın konumda bulunan halkalı gezegen ay sonuna doğru gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecektir. Halkalı gezegen, Oğlak takımyıldızında yer alacaktır ve parlaklığı 0.7 kadir civarında olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Güneş battıktan sonra batı ufkunda birkaç saat gözlenebilecektir. Ay sonuna doğru gözlem süresi kısalacaktır. Ortalama 5.9 kadir parlaklıkta olacaktır.

NEPTÜN

Yaklaşık 8 kadir parlaklıktaki gezegen Ay boyunca Kova takımyıldızda bulunacaktır. Şubat ayı başında Güneş battıktan sonra çok kısa bir süre ufkun hemen üstünde olacaktır ve ay sonuna doğru bu süre daha da kısalarak Güneş’le birlikte batacağından gözlenmesi mümkün olamayacaktır.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Şubat 2021 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Şubat 2021 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Şubat 2021 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

03 Şubat : Ay Enberi konumunda (370100 km)
04 Şubat : Ay sondördün evresinde
07 Şubat : Mars yaz ekinoksu
11 Şubat : Ay yeniay evresinde
18 Şubat : Ay enöte konumunda (404500 km)
19 Şubat : Ay ilkdördün konumunda
27 Şubat : Ay dolunay evresinde

Ocak Ayı Gök Olayları                                                                                                  Mart Ayı Gök Olayları