AY VE GEZEGENLER

AY

ay

3 Mayıs’da sondördün evresinde olan Ay, 11 Mayıs’ta yeniay, 19 Mayıs’ta ilkdördün ve 26 Mayıs’ta dolunay evresinde görülecektir. 12 Mayıs’ta enöte konumunda ve uzaklığı 406.500 km olup, 26 Mayıs’ta enberi konumunda ve 357.300 km uzaklıkta olacaktır.

 
 

MERKÜR

Mayıs ayının başından itibaren Koç takımyıldızında görülecek olan Merkür gezegeni, ay boyunca Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda küçük bir teleskop ya da dürbün aracılığıyla kısa bir süre gözlenebilecektir.

VENÜS

Mayıs ayının ilk birkaç günü Koç takımyıldızında, geri kalanında ise Boğa takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda ay boyunca gözlenebilir olacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -3.9 kadir olacaktır.

MARS

Mayıs ayının boyunca İkizler takımyıldızında görülecektir. Ay boyunca Güneş battıktan sonra bir kaç saat süreyle gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık olarak 1.6 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Jüpiter gezegeni, saat 03:30’dan itibaren güneydoğu yönünde gözlenebilecek olup, Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı ortalama -2.2 kadir olacaktır.

SATÜRN

Ay boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacak olup, gece saat 03:00’dan itibaren Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Satürn gezegeninin bu ay için parlaklığı yaklaşık 0.7 kadir olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Güneş’e çok yakın görüleceğinden ayın ilk haftalarında gözlenemeyecek, ayın sonlarına doğru küçük bir teleskop yardımıyla gün doğumundan hemen önce gözlenebilecektir. Parlaklığı ortalama 5.8 kadir civarında olacaktır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Neptün, ayın başlarında saat beş civarı sonlarına doğru saat 3 civarında doğacaktır. Neptün gezegeni, parlaklığının yaklaşık +7.9 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskopla gözlenebilir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Mayıs 2021 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Mayıs 2021 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Mayıs 2021 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

03 Mayıs : Ay sondördün evresinde
                  Ay ve Satürn yakın görünümde (4.4°)
04 Mayıs : Ay ve Jüpiter yakın görünümde (4.9°)
05 Mayıs : Eta Aquarid Meteor yağmuru ( saatte yaklaşık 60 adet)
11 Mayıs : Ay yeniay evresinde
12 Mayıs : Ay enöte konumunda (406.500km)
13 Mayıs : Ay ve Merkür yakın görünümde (2.4°)
16 Mayıs : Ay ve Mars yakın görünümde (3.1°)
17 Mayıs : Merkür en büyük doğu uzanımında (22°)
19 Mayıs : Ay ilkdördün evresinde
26 Mayıs : Ay enberi konumunda (357.300km)
                  Ay dolunay evresinde
                  Tam ay tutulması (Türkiye’den gözlenemeyecek)
29 Mayıs : Merkür ve Venüs yakın görünümde (0.4°)
31 Mayıs : Ay ve Satürn yakın görünümde (4.3°)
                  Ay ve Jüpiter yakın görünümde (4.9°)

Nisan Ayı Gök Olayları                                                                                                  Haziran Ayı Gök Olayları