AY VE GEZEGENLER

AY

ay

5 Kasım’da yeniay evresinde olan Ay, 11 Kasım’da ilkdördün, 19 Kasım’da dolunay ve 27 Kasım’da sondördün evresinde görülecektir. 6 Kasım’da 358.800 km uzaklığıyla enberi konumunda, 21 Kasım’da ise 406.300 km uzaklığıyla enöte konumunda bulunacaktır.

 
 

MERKÜR

Kasım ayının başlarında Başak takımyıldızında, ayın ortalarında Terazi takımyıldızında ve ayın sonlarında Akrep Takımyıldızında görülecektir.Ayın başlarında gün doğumundan önce kısa süreli olarak gözlenebilecek Merkür gezegeni daha sonra Güneş’e yakınlaşacağı için gözlenemeyecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -1.3 kadir olacaktır.

VENÜS

Kasım ayının ilk günü Yılancı takımyıldızında geri kalan günlerinde ise Yay takımyıldızında bulunacaktır. Güneş’ten uzak bir konumda bulunmasına rağmen Güneş battığı esnada ufuk yüksekliği düşük olacaktır. Bu sebeple Kasım ayı içerisinde gözlenmesi zordur. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -4.5 kadir olacaktır.

MARS

Kasım ayının başında Başak takımyıldızında bulunacak, ardından Terazi takımyıldızına geçecektir. Güneş’in doğmasından önce doğu yönünde görülebilir olacak ve gündoğumuna kadar gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık 1.6 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Kasım ayı boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra gece yarısına kadar görülecek ve ardından batacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -2.5 kadir olacaktır.

SATÜRN

Kasım ayı boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacaktır. Güneş’in batmasıyla birlikte güney yönünde gözlenebilecek ve geceyarısına doğru batacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık +0.7 kadir olacaktır.

URANÜS

Kasım ayı boyunca Koç takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra doğu ufkundan yükselmeye başlayacak ve Güneş doğana kadar gökyüzünde bulunacaktır. Parlaklığının yaklaşık +5.65 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskop ile gözlenebilecektir.

NEPTÜN

Kasım ayı boyunca Kova takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra güneydoğu yönünde gözlenebilecek ve geceyarısından sonra batacaktır. Parlaklığının yaklaşık +7.87 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskop ile gözlenebilecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Kasım 2021 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Kasım 2021 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Kasım 2021 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

05 Kasım : Ay yeniay evresinde
                   Uranüs karşı konumda
06 Kasım : Ay Dünya’ya en yakın konumunda (358.800 km)
11 Kasım : Ay ilkdördün evresinde
11 Kasım : Ay ve Jüpiter yakın görünümde (4.5°)
16 Kasım : Ay ilkdördün evresinde
17 Kasım : Leonid Meteor yağmuru (saatte yaklaşık 15 adet)
19 Kasım : Ay dolunay evresinde
                   Gölgeli ay tutulması*
21 Kasım : Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.300 km)
27 Kasım : Ay sondördün konumunda

*Gölgeli Ay tutulması : Saat 09:02’de başlayacak olan tutulma saat 15:03’te bitecek ve
                                       ülkemizde gözlenemeyecektir.

Ekim Ayı Gök Olayları                                                                                                  Aralık Ayı Gök Olayları