AY VE GEZEGENLER

AY

ay

5 Temmuz tarihinde dolunay, 12 Temmuz tarihinde sondördün, 20 Temmuz tarihinde yeniay, 27 Temmuz tarihinde ilkdördün evresinde olacaktır. 12 Temmuz tarihinde enöte noktasında, Yer’den uzaklığı 404200 km, 25 Temmuz tarihinde enberi noktasında ve uzaklığı 368366 km olacaktır.

 
 

MERKÜR

Temmuz ayı boyunca İkizler takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı 5.7 kadirden -0.1 kadire kadar yükselecek olan gezegen, Güneş’e yakın bir konumda bulunması sebebiyle gözlenemeyecektir.

VENÜS

Ay boyunca Boğa takımyıldızında bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık -4.5 kadir olan gezegen, Güneş doğmadan önce doğu ufkunda yaklaşık 1 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS

Ay boyunca Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık -0.7 kadir olacaktır. Temmuz boyunca gece yarısından sonra, Güneş doğana kadar gözlenebilir.

JÜPİTER

Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.7 kadir olacaktır. Ay boyunca 22:00 ile 03:30 saatleri arasında gözlenebilir.

SATÜRN

İlk 3 gün Oğlak, kalan günlerde ise Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık 0.1 kadir kadardır. Ay boyunca gece yarısına doğru gözlenmeye başlayacak ve Güneş’in doğmasından 1 saat öncesine kadar gözlenebilir.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.8 kadir kadardır. Güneş doğmadan önce 1 saat kadar küçük bir teleskop ile gözlenebilir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir kadardır. Güneş doğmadan önce 2 saat kadar gözlenebilir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Temmuz 2020 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Temmuz 2020 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Temmuz 2020 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

05 Temmuz     : Yarı Gölgeli Ay Tutulması. Ülkemizden gözlenemeyecektir.
14 Temmuz     : Jupiter karşıkonumda
16 Temmuz     : Cüce gezegen Pluto karşıkonumda (33.064 A.B.)
20 Temmuz     : Satürn karşıkonumda
22 Temmuz     : Merkür en büyük batı uzanımında (20 derece)
29 Temmuz     : Güney Delta-Aquarid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 15 adet)

Haziran Ayı Gök Olayları                                                                                                  Ağustos Ayı Gök Olayları