AY VE GEZEGENLER

AY

ay

1 Nisan’da ilkdördün evresinde olan Ay, 9 Nisan’da dolunay, 16 Nisan’da Sondördün, 24 Nisan’da yeniay evresinde olacaktır. Ay, 7 Nisan tarihinde yere en yakın konumunda (356909 km), 20 Nisan’da ise yere en uzak konumunda (406463 km) bulunacaktır.

 
 

MERKÜR

Ay boyunca gittikçe Güneş’e yaklaşan ve Kova takımyıldızında bulunan gezegen, ay başlarında Güneş doğmadan hemen önce çok kısa bir süreliğine -0.1 kadirlik parlaklıkta gözlenebilecektir. Gezegen ayın ortasından sonra Balık Takımyıldızına geçecektir.

VENÜS

Güneş’in doğusunda Boğa takımyıldızında bulunan gezegen Güneş battıktan sonra batı ufkunda birkaç saat süreyle oldukça parlak (-4.5 kadir) olarak gözlenebilecektir.

MARS

Güneş’in batısında Oğlak takımyıldızında olan gezegen yaklaşık sıfır kadirlik parlaklığı ile Nisan ayında sabaha karşı saat 05:30 gibi doğudan doğmakta ve sabah Güneş’in doğmasıyla gökyüzünde kaybolmaktadır.

JÜPİTER

Güneş’in batısında Yay takımyıldızında olan gezegen yaklaşık -2.1 kadirlik parlaklığı ile Nisan ayında sabaha karşı saat 05:30 gibi doğudan doğmakta ve sabah Güneş’in doğmasıyla gökyüzünde kaybolmaktadır.

SATÜRN

Güneş’in batısında Oğlak takımyıldızında olan gezegen yaklaşık +0.65 kadirlik parlaklığı ile Nisan ayında sabaha karşı saat 05:30 gibi doğudan doğmakta ve sabah Güneş’in doğmasıyla gökyüzünde kaybolmaktadır.

URANÜS

Bu Ay Güneş’e yakın konumda (Balık takımyıldızında) bulunan gezegen, Güneş battıktan sonra çok kısa bir süre
teleskop ya da dürbün yardımıyla batı ufkunda gözlenebilecektir.

NEPTÜN

Güneş’in batısında, Kova takımyıldızında ve Güneş’e çok yakın durumda bulunacak olan Neptün gezegeni, Güneş doğmadan hemen önce çok kısa bir süre bir teleskop veya dürbün yardımıyla, +8 kadirlik parlaklıkta gözlenebilecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Nisan 2020 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Nisan 2020 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Nisan 2020 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

01 Nisan     : Ay ilkdördün Evresinde.
03 Nisan     : Merkür – Neptün yakınlaşması (1.4 derece)
                     Venüs – Pleiades yakınlaşması (0.4 derece)
07 Nisan     : Ay enberi konumunda (356909 km)
09 Nisan     : Ay dolunay evresinde
16 Nisan     : Ay sondürdün evresinde
20 Nisan     : Ay enöte konumunda (406463 km).
22 Nisan     : Lyrid Göktaşı Yağmuru (saatte yaklaşık 20 adet).
24 Nisan     : Ay yeniay evresinde

Mart Ayı Gök Olayları                                                                                                  Mayıs Ayı Gök Olayları