AY VE GEZEGENLER

AY

ay

2 Mart’ta ilkdördün evresinde olan Ay, 9 Mart’ta dolunay, 16 Mart’ta sondördün, 24 Mart’ta yeniay evresinde olacaktır. 10 Mart tarihinde Yer’e en yakın konumunda (357123 km), 24 Mart tarihinde ise yere en uzak konumunda (406690 km) olacaktır.

 
 

MERKÜR

Sıfır kadirlik parlaklığa sahip olacak olan Merkür, Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda çok kısa süreliğine gözlenebilir. Ay’ın başında Oğlak takımyıldızında bulunan gezegen 12 Marttan itibaren Kova takımyıldızına geçecektir.

VENÜS

Ay boyunca Güneş battıktan sonra 2 saat boyunca gözlenebilecektir. Ay başında Balık takımyıldızında bulunan -4.4 kadir parlaklığındaki gezegen ayın ortalarından sonra Koç takımyıldızına geçecektir.

MARS

Güneş’in batısında Yay takımyıldızında olan gezegen yaklaşık 1.1 kadirlik parlaklığı ile Mart ayında gece saat 04:30 gibi doğudan  doğmakta ve sabah Güneş’in doğmasıyla gökyüzünden kaybolmaktadır.

JÜPİTER

Güneş’in batısında Yay takımyıldızında olan gezegen yaklaşık -1.9 kadirlik parlaklığı ile Mart ayında gece yarısı doğu yönünden doğmakta ve sabah Güneş’in doğmasıyla gökyüzünde kaybolmaktadır.

SATÜRN

Güneş’in batısında Yay takımyıldızında olan gezegen yaklaşık 0.6 kadirlik parlaklığı ile Mart ayında gün doğumundan birkaç saat önce doğudan doğmakta ve sabah Güneş’in doğmasıyla gökyüzünde kaybolmaktadır.

URANÜS

Güneş’in doğusunda Balık takımyıldızında olan Uranüs gezegeni Güneş battıktan sonra birkaç saat süre ile ancak bir teleskop veya dürbün yardımıyla 5.90 kadirlik parlaklıkta gözlenebilecektir.

NEPTÜN

Bu Ay Güneş ile aynı konumda (Kova takımyıldızında) bulunan gezegenin parlaklığı 7.9 kadir olup, gözlenmesi mümkün değildir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Mart 2020 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Mart 2020 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Mart 2020 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

02 Mart     : Ay ilkdördün evresinde
09 Mart     : Ay Dolunay evresinde.
                   Venüs – Uranüs yakınlaşması (2.4 derece)
10 Mart     : Ay en beri konumunda (357123 km)
16 Mart     : Ay Sondördün evresinde.
20 Mart     : Gece-gündüz süreleri eşit.
                   Mars – Jüpiter yakınlaşması (0.7 derece)
24 Mart     : Ay Yeniay Evresinde
                   Ay enöte konumunda (406690 km)

Şubat Ayı Gök Olayları                                                                                                  Nisan Ayı Gök Olayları