AY VE GEZEGENLER

AY

ay

8 Kasım tarihinde sondördün, 15 Kasım tarihinde yeniay, 22 Kasım tarihinde ilkdördün, 30 Kasım tarihinde dolunay evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 14 Kasım tarihinde enberi noktasında 357838 km, 27 Kasım tarihinde enöte noktasında 405890 km olacaktır.

 
 

MERKÜR

Ayın 16’sına kadar Başak, kalan günlerde ise Terazi takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı 1.6 kadirden -0.7 kadire kadar artacaktır. Ayın ikinci haftasından itibaren, Güneş doğmadan önce yaklaşık yarım saat kadar gözlenebilecektir.

VENÜS

Ay boyunca Başak takımyıldız doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı sabit olarak -4.0 kadir kadardır. Güneş doğmadan önce 2.5 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS

Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı -2.1 kadirden -1.1 kadire kadar düşüş gösterecektir. Güneş’in batmasının ardından gece 3:00’a kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.1 kadir civarında olacaktır. Güneş’in batmasının ardından 2 saat kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN

Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.6 kadir olacaktır. Güneş’in batmasının ardından 2 saat kadar gözlenebilecektir.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.7 kadir kadardır. Saat 19:30 itibariyle 8 saat kadar küçük bir teleskop aracılığı ile gözlenebilecektir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir mertebesindedir. Güneş’in batmasının ardından gece yarısına kadar küçük bir teleskop aracılığı ile gözlenebilecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Kasım 2020 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Kasım 2020 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Kasım 2020 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

03 Kasım     : Taurid Meteor Yağmuru
10 Kasım     : Merkür en büyük batı uzanımında (19 derece)
17 Kasım     : Leonids Meteor Yağmuru (saatte 15 adet)
30 Kasım     : Yarı Gölgeli Ay Tutulması. Bu tutulma ülkemizden gözlenemeyecektir.

Ekim Ayı Gök Olayları                                                                                                  Aralık Ayı Gök Olayları