AY VE GEZEGENLER

AY

ay

5 Haziran’da dolunay evresinde bulunacak olan Ay, 13 Haziran’da sondördün, 21 Haziran’da yeniay ve 28 Haziran’da ilkdördün evresinde olacaktır. 3 Haziran’da 364366 km uzaklığıyla enberi konumunda, 15 Haziran’da ise 404597 km uzaklıkla enöte konumunda olacaktır.

 

 

MERKÜR

Haziran ayı boyunca İkizler takımyıldızında bulunacak olan Merkür, Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda küçük bir teleskop ya da dürbün ile gözlenmesi mümkün olacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık olarak +0.15 kadirdir.

VENÜS

Ay boyunca Boğa takımyıldızında bulunacak olan Venüs, Ay’ın başlarında Güneş ile beraber doğup battığından gözlenemeyecektir. Ay sonuna doğru Güneş doğmadan önce doğu ufkunda kısa süre ile gözlenebilecektir. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -4 kadir olacaktır.

MARS

Haziran ayı başında Kova takımyıldızında bulunacak olan gezegen ayın 15’inden sonra Balık takımyıldızına geçecektir. Gece saat 1.30 civarında doğacak olan Mars, Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Mars’ın Haziran ayı için parlaklığı yaklaşık -0.2 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Haziran ayı boyunca Yay takımyıldızında görülecektir. saat 23:00 civarı doğacak olan gezegen Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır.

SATÜRN

Haziran ayı boyunca Oğlak takımyıldızında görülecektir. Saat 23:00 civarında doğacak olan gezegen Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık 0.3 kadir olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Güneş doğmadan önce doğu ufkunda yaklaşık bir saat kadar gözlenebilecektir. Parlaklığı yaklaşık +6 kadir olduğundan gözlenebilmesi için küçük bir teleskop gerekmektedir.

NEPTÜN

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Neptün, gece saat 1.30 civarında doğacak ve Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Neptün gezegeni, parlaklığının yaklaşık +8 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskopla gözlenebilir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Haziran 2020 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Haziran 2020 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Haziran 2020 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

03 Haziran     : Ay enberi konumunda (364366 km)
04 Haziran     : Merkür en büyük doğu uzanımında (24 derece)
05 Haziran     : Ay dolunay Evresinde
                        Yarı gölgeli ay tutulması: akşam saat 20:45’te başlayacak olan tutulma
                        24:05’te sona erecek ve ülkemizden gözlenebilecektir.
13 Haziran     : Ay sondördün evresinde
15 Haziran     : Ay enöte konumunda (404567 km)
21 Haziran     : Ay yeniay evresinde
                        Yaz Gündönümü
                        Halkalı güneş tutulması: Ülkemizden parçalı olarak izlenecek olan bu
                        tutulma Ankara için sabah 07:48’de başlayıp 09:27’de sona erecek.
28 Haziran     : Ay ilkdördün evresinde

Mayıs Ayı Gök Olayları                                                                                                  Temmuz Ayı Gök Olayları