AY VE GEZEGENLER

AY

ay

3 Ağustos tarihinde dolunay, 11 Ağustos tarihinde sondördün, 19 Ağustos tarihinde yeniay, 25 Ağustos tarihinde ilkdördün evresinde olacaktır. Yer’den uzaklığı 9 Ağustos tarihinde enöte noktasında 404657 km, 21 Ağustos tarihinde enberi noktasında 363512 km olacaktır.

 

 

MERKÜR

Ayın ilk 4 günü İkizler, sonraki 10 gün boyunca Yengeç, ay sonuna kadar ise Aslan takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. İlk günlerde -0.9 kadir olan parlaklığı 17 Ağustos’ta -2 kadire kadar çıkacak, ay sonuna kadar da -1.2 kadire düşecektir. Ayın ilk haftasında Güneş doğmadan önce kısa bir süreliğine gözlenebilecektir.

VENÜS

Ayın 5’ine kadar Boğa, 13’üne kadar Avcı, kalan günlerinde ise İkizler takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı -4.4 kadirden -4.2 kadire kadar düşecektir. Güneş doğmadan önce 1.5 saat kadar gözlenebilecektir.

MARS

Ay boyunca Balık takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -1.1 kadirden -1.8 kadire kadar artış gösterecektir. Ağustos ayı boyunca gece yarısından gün doğumuna kadar gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı -2.7 kadir civarında olacaktır. Gün batımından sonra gece saat 2:00’ye kadar gözlenebilecektir.

SATÜRN

Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.1 kadirden 0.3 kadire kadar düşecektir. Gün batımından sonra gece saat 2:00’ye kadar gözlenebilecektir.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 5.8 kadir kadardır. Gece saat 2:00’den sabaha kadar gözlenmesi mümkün olacaktır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızı doğrultusunda bulunacak gezegenin parlaklığı 7.8 kadir mertebesindedir. Küçük bir teleskop ile gece yarısından itibaren sabaha kadar gözlenebilecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

 

15 Ağustos 2020 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Ağustos 2020 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

15 Ağustos 2020 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

01 Ağustos     : Alfa Capricornid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 15 adet)
06 Ağustos     : Güney Iota Aquarid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 12 adet)
12 Ağustos     : Perseids Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 100 adet)
13 Ağustos     : Venüs en büyük batı uzanımında (46 derece)
25 Ağustos     : Kuzey Iota Aquarid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 12 adet)

Temmuz Ayı Gök Olayları                                                                                                  Eylül Ayı Gök Olayları