AY VE GEZEGENLER

AY

ay

Ay, 2 Temmuz tarihinde yeniay, 9 Temmuz tarihinde ilkdördün, 17 Temmuz tarihinde dolunay, 25 Temmuz tarihinde sondördün evresinde olacaktır. 5 Temmuz’da enberi noktasında Yer’den uzaklığı  363727 km, 21 Temmuz’da enöte noktasında Yer’den uzaklığı 405478 km olacaktır.

 
 

MERKÜR

Ayın başlarında Yengeç takımyıldızında olacak gezegen 23 Temmuz’dan itibaren İkizler takımyıldızında bulunacaktır. Temmuz ayında parlaklığı 1.0-5.4 kadir arasında değişen gezegen Temmuz ayında Ankara’dan gözlenememektedir.

VENÜS

Ayın başlarında Boğa takımyıldızında bulunan gezegen, 5 Temmuz’dan itibaren İkizler takımyıldızı doğrultusunda olacaktır. Parlaklığı ay boyunca sabit olup -3.9 kadir kadardır. Temmuz ayı boyunca Ankara’dan gözlenememektedir.

MARS

Temmuz ayı boyunca Yengeç takımyıldızında ve sabit 1.8 kadir parlaklıkta bulunan gezegen, Ankara’dan gözlenemeyecektir.

JÜPİTER

Ay boyunca Yılancı takımyıldızında bulunan gezegenin parlaklığı -2.5 kadir kadar olacaktır. 1 Temmuz’da Ankara’dan akşam 20:30’da gözlenmeye başlanabilecek gezegen, geceyarısından sonra gittikçe daha erken saatte batacaktır. Ayın başlarında Ankara’da gece 3:00’e kadar yapılabilecek Jüpiter gözlemi, ay sonuna doğru 01:30’lara kadar gerileyecektir.

SATÜRN

Ay boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı 0.1 kadir kadar olacaktır. Gezegenin gözlemine ayın başlarında 21:49 civarında, ayın sonlarına doğru ise 20:32 gibi başlanabilecektir. Temmuz ayı boyunca Ankara’dan ortalama gözlem süresi 7 saat kadar olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı 5.8 kadir kadar olacaktır. Gezegenin gözlemine ayın başlarında 03:37 civarında, ayın sonlarına doğru ise 01:36 gibi başlanabilecektir. Temmuz ayı başlarında Ankara’dan gözlem süresi 20 dakika kadarken, ay sonuna doğru bu süre 2 saat 20 dakika kadar olacaktır.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan gezegenin parlaklığı yaklaşık olarak 7.9 kadir olacaktır. Gezegenin gözlemine ayın başlarında 01:50 civarında, ayın sonlarına doğru ise 23:50 gibi başlanabilecektir. Temmuz ayı başlarında Ankara’dan gözlem süresi 2 saat kadarken, ay sonuna doğru bu süre 4 saatten fazla olacaktır.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Temmuz 2019 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Temmuz 2019 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Temmuz 2019 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

[table id=114 /]

Haziran Ayı Gök Olayları                                                                                                  Ağustos Ayı Gök Olayları