AY VE GEZEGENLER

AY

ay

Ay, 5 şubat’ta yeniay, 13 Şubat’ta ilkdördün ve 19 Şubat’ta dolunay, 26 Şubat’ta sondördün evresinde olacaktır. 5 Şubat’ta enöte konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 406555 km uzakta olacaktır. 19 Şubat’ta enberi konumunda ise Yer’den yaklaşık 356761 km uzaklıkta olacaktır.

 
 

MERKÜR

Ay başında Oğlak takımyıldızında bulunan Merkür 9 Şubat’ta Kova takımyıldızına geçecek ve ayı balık takınyıldızında tamamlayacaktır. Ay boyunca parlaklığı -1.0 ila -0.4 kadir arasında değişecek olan gezegen ayın sonlarına doğru çok kısa bir süre  gözlenebilecektir.

VENÜS

Şubat ayı boyunca yay takımyıldızında bulunan Venüs’ün ortalama parlaklığı -4.2 kadirdir. Güneş’in batısında yer alan gezegen Güneş doğmadan önce kısa sürelerle gözlenebilir olacaktır.

MARS

Öğle vakitlerinde doğacak olan gezegen şubat ayı boyunca gece yarısına yakın bir zamana kadar gözlenebilecek. Ayın 12’sine kadar balık takımyıldızında bulunacak olan gezegen daha sonra koç takımyıldızına geçecek. gezegenin ortalama parlaklığı 1 kadir civarında olacaktır.

JÜPİTER

Şubat ayı boyunca güneşin doğmasından yaklaşık iki saat önce doğan gezegen güneş doğana kadar gözlenebilecek. Ay boyunca Yılancı takımyıldızında bulunacak olan dev gezegenin ortalama parlaklığı -2 kadir civarında olacaktır.

SATÜRN

Şubat ayı boyunca gündoğumuna 1 saat kala doğacak olan halkalı gezegen Yay takımyıldızında yer alacaktır ve parlaklığı 0.6 kadir civarında olacaktır.

URANÜS

Ay başında Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, ayın 6’sından itibaren koç takımyıldızına geçecektir. Güneş battıktan sonra batı ufkunda birkaç saat küçük bir teleskopla gözlenebilecektir. Ay sonuna doğru gözlem süresi kısalacaktır. Ortalama 5.9 kadir parlaklıkta olacaktır.

NEPTÜN

Yaklaşık 8 kadir parlaklıktaki gezegen Ay boyunca Kova takımyıldızda bulunacaktır. Şubat ayı boyunca gözlenemeyecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Şubat 2019 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Şubat 2019 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Şubat 2019 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

[table id=109 /]

Ocak Ayı Gök Olayları                                                                                                  Mart Ayı Gök Olayları