AY VE GEZEGENLER

AY

ay

5 Mayıs’da yeniay evresinde olan Ay, 12 Mayıs’ta ilkdördün, 19 Mayıs’ta dolunay ve 26 Mayıs’ta sondördün evresinde görülecektir. 14 Mayıs’ta enberi konumunda ve uzaklığı 369015 km olup, 26 Mayıs’ta enöte konumunda ve 404133 km uzaklıkta olacaktır.

 
 

MERKÜR

7 Mayıs’a kadar Balık takımyıldızında görülecek olan Merkür gezegeni, 8 Mayısta koç takımyıldızı ve 19 Mayısta boğa takımyıldızına geçecektir. Ayın başlarında sabah saat 05:00 civarında doğacak olan gezegen -0.4 kadir parlaklığında olacaktır.

VENÜS

Mayıs ayının ilk iki haftasında Balık takımyıldızında, son iki haftasında ise koçtakımyıldızında bulunacaktır. Ayın başlarında sabah saat 4:30 civarı doğacak olan gezegenin ortalama parlaklığı -3.9 kadirdir.

MARS

Mayıs ayının başlarında Boğa takımyıldızında, ortasından itibaren ise ıkizler takımyıldızında görülecektir. Ay boyunca saat 07:30 civarında doğacak olan Mars, Güneş battıktan sonra bir saat gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık olarak 1.7 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Ay boyunca Yılancı takımyıldızında bulunacak olan Jüpiter gezegeni, saat 22:30’den itibaren güneydoğu yönünde gözlenebilecek olup, sabaha kadar gece gökyüzünde bulunacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -2.5 kadirdir.

SATÜRN

Ay boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olup, ayın başlarında saat 01:00’dan itibaren Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Satürn gezegeninin parlaklığı ay boyunca yaklaşık 0.4 kadir olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca koç takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, açısal olarak Güneş’e yakınlığı nedeniyle bu ay içerisinde gözlenemeyecektir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Neptün, ayın başlarında saat 3:30 civarında doğacaktır. Ortalama parlaklığı 7.9 kadirdir.


GECE GÖKYÜZÜ

16 Mayıs 2019 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

15 Mayıs 2019 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

16 Mayıs 2019 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerine tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

[table id=112 /]

Nisan Ayı Gök Olayları                                                                                                  Haziran Ayı Gök Olayları