AY VE GEZEGENLER

AY

ay

6 Haziran’da sondördün evresinde bulunacak olan Ay, 13 Haziran’da yeniay, 20 Haziran’da ilkdördün ve 28 Haziran’da dolunay evresinde olacaktır. 2 Haziran’da 411300 km uzaklığıyla enöte konumunda, 15 Haziran’da ise 353699 km uzaklığıyla enberi konumunda olacaktır.

 
 

MERKÜR

Haziran ayı başlarında Boğa takımyıldızında bulunacak olan Merkür, ay ortasından itibaren İkizler takımyıldızında ve ayın son günlerinde de Yengeç takımyıldızında bulunacaktır. Ayın son haftalarında Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda küçük bir teleskop ya da dürbün ile gözlenmesi mümkün olacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık olarak +0.5 kadirdir.

VENÜS

Ayın ilk haftalarında İkizler takımyıldızında bulunacak, ay ortasından itibaren ise Yengeç takımyıldızında görülecektir. Güneş battıktan sonra batı ufkunda yaklaşık 1 saat kadar gözlenebilecektir. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -4 kadir olacaktır.

MARS

Haziran ayı boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacaktır. Gece yarısında doğacak olan Mars, Güneş doğana kadar gözlenebilecektir. Mars’ın Haziran ayı için parlaklığı yaklaşık -1.5 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Haziran ayı boyunca Terazi takımyıldızında görülecektir. Güneş’in batmasıyla birlikte güney yönünde gözlenebilir olacak ve saat 2’ye kadar gökyüzünde bulunacaktır. Haziran ayı boyunca parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır.

SATÜRN

Haziran ayı boyunca Yay takımyıldızında görülecektir. Güneş’in batmasıyla birlikte doğu ufkundan yükselmeye başlayacak olan Satürn’ü, Güneş doğana kadar gözlemek mümkün olacaktır. 27 Haziran’da karşıkonumda bulunacak olan Satürn’ün ay boyunca parlaklığı yaklaşık 0 kadir olacaktır.

URANÜS

Ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, Güneş doğmadan önce doğu ufkunda yaklaşık bir saat kadar gözlenebilecektir. Parlaklığı yaklaşık +6 kadir olduğundan gözlenebilmesi için küçük bir teleskop gerekmektedir.

NEPTÜN

Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Neptün, saat 1 civarında doğacaktır. Ayın son haftalarında, Güneş doğmadan önce 2 saat kadar gökyüzünde kalacaktır. Ancak yeterli ufuk yüksekliğinde bulunamayacağı için gözlenmesi zor olacaktır. Neptün gezegeni, parlaklığının yaklaşık +8 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskopla gözlenebilir.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Haziran 2018 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Haziran 2018 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Haziran 2018 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

6 Haziran            Ay sondördün evresinde

13 Haziran          Ay yeniay evresinde

20 Haziran          Ay ilkdördün evresinde

21 Haziran          Yaz dönümü

27 Haziran          Satürn karşıkonumda

28 Haziran          Ay dolunay evresinde

Mayıs Ayı Gök Olayları                                                                                                  Temmuz Ayı Gök Olayları