AY VE GEZEGENLER

AY

ay

3 Eylül’de sondördün evresinde olan Ay, 9 Eylül’de yeniay, 16 Eylül’de ilkdördün ve 25 Eylül’de dolunay evresinde görülecektir. 8 Eylül’de 355681 km uzaklığıyla enberi konumunda ve 20 Eylülde 410817 km uzaklığıyla enötede bulunacaktır.

 
 

MERKÜR

Eylül ayı başında Aslan takımyıldızında bulunacak olan Merkür, ayın son haftasından itibaren Başak takımyıldızına geçecektir. Eylül ayının ilk haftasında doğu ufkunda Güneş doğmadan önce gözlenebilecek ancak ilerleyen günlerde Güneş’e daha fazla yaklaşacak ve bu ayın ortalarından itibaren gözlenemeyecektir. Eylül ayındaki parlaklığı yaklaşık olarak 0 kadir olacaktır.

VENÜS

Eylül ayı başında Başak takımyıldızında bulunacak ve ayın son haftasından itibaren Terazi takımyıldızında görülecektir. Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda yaklaşık -4.5 kadir parlaklığında gözlenebilecektir.

MARS

Eylül ayının başlarında Yay takımyıldızında, son haftasından itibaren ise Oğlak takımyıldızında gözlenecektir. Güneş’in batmasıyla birlikte güneydoğu yönünde gözlenebilecek olan Mars gece yarısında batana kadar gökyüzünde olacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Eylül ayı boyunca Terazi takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra güneybatı yönünde gözlenebilecek ve iki saat kadar gökyüzünde bulunacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -2 kadir olacaktır.

SATÜRN

Eylül ayı boyunca Yay takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra güney yönünde gözlenebilecektir. Yaklaşık 3 saat gökyüzünde kalacak ve geceyarısına doğru batacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık 0 kadir civarında olacaktır.

URANÜS

Eylül ayı boyunca Balık takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra doğu yönünde gözlenebilecek ve Güneş doğana kadar gökyüzünde bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık +6 kadir olduğundan küçük bir teleskop veya dürbün ile gözlenebilir.

NEPTÜN

Eylül ayı boyunca Kova takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra doğu yönünde gözlenebilecek ve Güneş doğana kadar gökyüzünde bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık +8 olduğundan küçük bir teleskop ile gözlenebilir. Neptün 7 Eylül’de karşıkonumda bulunacaktır.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Eylül 2018 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Eylül 2018 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Eylül 2018 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

3 Eylül             Ay sondördün evresinde

7 Eylül             Neptün karşıkonumda

9 Eylül             Ay yeniay evresinde

16 Eylül           Ay ilkdördün evresinde

23 Eylül           Güz dönümü

25 Eylül           Ay dolunay evresinde

Ağustos Ayı Gök Olayları                                                                                                  Ekim Ayı Gök Olayları