AY VE GEZEGENLER

AY

ay

2 Ekim’de sondördün evresinde olan Ay, 9 Ekim’de yeniay, 16 Ekim’de ilkdördün ve 24 Ekim’de dolunay evresinde görülecektir.6 Ekim’de 360839 km uzaklığıyla enberi konumunda, 17 Ekim’de ise 409973 km uzaklığıyla enöte konumunda bulunacaktır.

 
 

MERKÜR

Ekim ayının başlarında Başak takımyıldızında, ayın ortalarından itibaren ise Terazi takımyıldızında görülecektir. Ayın sonlarına doğru Güneş’ten uzaklaşacak olan Merkür, Güneş battıktan sonra batı ufkunda gözlenebilecektir. Ancak uygun bir şekilde gözlenebileceği zamanda ufuk yüksekliğinin yaklaşık 6 derece olması sebebiyle küçük bir teleskop ya da dürbün ile gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık +0.5 kadir olacaktır.

VENÜS

Ekim ayının başlarında Terazi takımyıldızında, ay ortasından itibaren ise Başak takımyıldızında görülecektir. Ayın ilk yarısında Güneş’ten uzak bir konumda bulunmasına rağmen Güneş battığı esnada ufuk yüksekliği düşük olacak, ayın sonlarına doğru Güneş’e daha fazla yaklaşacaktır. Bu sebeple Ekim ayı içerisinde gözlenemeyecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -4 kadir olacaktır.

MARS

Ekim ayı boyunca Oğlak takımyıldızında bulunacaktır. Güneş’in batmasıyla birlikte güney yönünde görülebilir olacak ve geceyarısında batana kadar gözlenebilecektir. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -0.5 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Ekim ayı boyunca Terazi takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra batı ufkunda yaklaşık 1 saat kadar görülecek ve ardından batacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık -1.5 kadir olacaktır.

SATÜRN

Ekim ayı boyunca Yay takımyıldızında bulunacaktır. Güneş’in batmasıyla birlikte güney yönünde gözlenebilecek ve geceyarısına doğru batacaktır. Ay boyunca parlaklığı yaklaşık +0.5 kadir olacaktır.

URANÜS

Ekim ayı boyunca Balık takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra doğu ufkundan yükselmeye başlayacak ve Güneş doğana kadar gökyüzünde bulunacaktır. Parlaklığının yaklaşık +6 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskop veya bir dürbün ile gözlenebilecektir. 24 Ekim’de karşıkonumda bulunacaktır.

NEPTÜN

Ekim ayı boyunca Kova takımyıldızında bulunacaktır. Güneş battıktan sonra güneydoğu yönünde gözlenebilecek ve geceyarısından sonra batacaktır. Parlaklığının yaklaşık +8 kadir olması sebebiyle küçük bir teleskop ile gözlenebilecektir.


GECE GÖKYÜZÜ

15 Ekim 2018 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

15/16 Ekim 2018 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

16 Ekim 2018 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

2 Ekim            Ay sondördün evresinde

9 Ekim            Draconid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 20 adet)

9 Ekim            Ay yeniay evresinde

16 Ekim          Ay ilkdördün evresinde

21 Ekim          Orionid Meteor Yağmuru (saatte yaklaşık 60 adet)

24 Ekim          Uranüs karşıkonumda

24 Ekim          Ay dolunay evresinde

Eylül Ayı Gök Olayları                                                                                                  Kasım Ayı Gök Olayları