AY VE GEZEGENLER

AY

ay Temmuz ayı başında Yay takımyıldızında olan Ay, 4 Temmuz’da yeniay, 12 Temmuz’da ilkdördün, 19 Temmuz’da dolunay ve 26 Temmuz’da ise sondördün evresinde olacaktır. 1 Temmuz’da enberi konumunda olan Ay’ın Yer’e olan uzaklığı 368723km olacaktır. 13 Temmuz’da ise Ay Yer’e enötede ve Yer’e 404261 km uzaklıkta olacaktır.
 temmuz_ay

MERKÜR

Merkür Temmuz ayının başlarında İkizler Takımyıldızı’nda olup Güneş’in hemen batısındadır. Ay boyunca Güneş’e çok yakın konumda olacak. Ancak ayın sonlarına doğru güneş battıktan sonra kısa süreliğine teleskop ya da dürbün ile gözlenebilir.

VENÜS

Temmuz ayında Venüs Güneş’in doğusunda olup, Güneş batarken batı ufkunda görülür ve bu yüzdende akşam yıldızı olarak bilinmektedir . Fakat ufka çok yakın olduğundan gözlemlenemeyecektir.

MARS

Temmuz ayı boyunca kızıl gezegen Mars Terazi takımyıldızında olup Güneş’in batmasıyla gece 01:00 civarına kadar gözlemi mümkündür. Tüm ay boyunca gözlenmektedir.

JÜPİTER

Temmuz ayı boyunca Aslan  takımyıldızında görülecek olan gaz devi Jüpiter gezegeni, batı ufkunda yaklaşık 3 saat boyunca gözlenebilecek, gözlenme süresi ay sonuna doğru gittikçe kısalacaktır.

SATÜRN

Temmuz ayı boyunca Akrep takımyıldızında görülecek olan halkalı gezegen Satürn, Güneş’in daha batısında olduğundan dolayı Güneş battıktan sonra güney ufkunda yaklaşık 4 saat boyunca gözlenebilecek. Temmuz ayı ortasında Ay ile yakın konumda görülecektir. Ay boyunca her gün daha erken doğmaya başlayan Satürn ayın sonlarına doğru gece 01:00 civarına kadar gözlenebilmektedir.

URANÜS

Temmuz ayı boyunca Balık takımyıldızında görülecek Uranüs, ay başında gece 01:30 doğu ufkundan yükselecek ve bütün gece boyunca gökyüzünde olacaktır. Uranüs uzaklığından dolayı çıplak gözle gözlemlenmesi mümkün değildir  ancak teleskopla gözlenebilir.

NEPTÜN

Temmuz ayı boyunca Kova takımyıldızında görülecek olan Neptün uzaklığından dolayı çıplak gözle gözlemlenmesi mümkün değildir. Teleskopla gözlenebilir.

GECE GÖKYÜZÜ

Aksam

15 Temmuz 2016 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

gece

15/16 Temmuz 2016 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

sabah

16 Temmuz 2016 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

1 Temmuz  Ay enberi konumda ve Yer’e olan uzaklığı 368723 km olacak.
2 Temmuz  Ay – Aldebaran yıldızı ile yakın konumda.
4 Temmuz    Ay yeniay evresinde. Juno uzay aracı Jüpiter etrafında bir yörüngeye yerleşecek. Dünya’nın Güneş’e en uzak olduğu gün (Günöte). Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı 152,098.232 km olacak.
7 Temmuz Pluto karşı konumda.
9 Temmuz  Ay ve Jüpiter yakınlaşması.
12 Temmuz  Ay ilk dördün evresinde
13 Temmuz  Ay enöte konumda ve Yer’e 404261 km uzaklıkta olacak.
14 Temmuz  Ay ve Mars yakınlaşması.
16 Temmuz  Ay ve Satürn yakınlaşması.
19 Temmuz  Ay dolun evresinde.
23Temmuz  Ay ve Neptün birbirlerine çok yakın konumda olacak.
26 Temmuz  Ay sondördün evresinde.
27 Temmuz  Ay enberi ve Yer’e olan uzaklığı 368723 km olacak.
28-29 Temmuz  Delta Aquarids Meteor Yağmuru’nun en yoğun gözleneceği gecedir. Gecede yaklaşık 20 meteor görmek mümkündür
30 Temmuz  Merkür, Regulus yıldızı ile yakın konumda.
Haziran Ayı Gök Olayları                                                                                         Ağustos Ayı Gök Olayları