AY VE GEZEGENLER

AY

ay 7 Kasım’da ilkdördün evresinde olan Ay, 14 Kasım’da dolunay evresinde, 21 Kasım’da sondördün evresinde ve 29 Kasım’da yeniay evresinde olacaktır. 23 Kasım’da enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 362816 km uzakta olacak. 7 Kasım’da enöte konumunda olup Yer’den yaklaşık 405722 km uzaklıkta görülecektir.
 kasım_ay

MERKÜR

Kasım ayının başlarında Terazi takımyıldızında bulunan Merkür, ayın ortasından itibaren Akrep takımyıldızına ve ardından Yay takımyıldızına doğru hareket etmektedir. Güneş’e çok yakın bir konumda olduğundan gözlenememektedir. Ayın son haftasında günbatımından hemen sonra Satürn ile birlikte batı ufkunda kısa sürelerle gözlenebilecek. Yine de her iki gezegen ufuktan fazla yükselemeyeceği için uygun bir konumdan, dürbün veya teleskop ile gözlem yapmak gereklidir.

VENÜS

Kasım ayı başlarında Yılancı takımyıldızında bulunan Venüs, ayın ortasından itibaren Yay takımyıldızına doğru hareket etmektedir. Güneş battıktan sonra batı ufkunda gözlenmektedir. Kasım ayı sonlarına doğru gözlem süresi uzayacak, daha uygun ufuk yüksekliklerinde gözlenebilecektir.

MARS

Kızıl gezegen Mars Kasım ayının büyük bir bölümünde Oğlak takımyıldızında olup, ayın başlarından itibaren Güneş battıktan sonra yaklaşık 3 saat boyunca batı ufkunda gözlenebilecektir.

JÜPİTER

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter, Kasım ayı boyunca Başak takımyıldızında bulunuyor. Güneş doğmadan önce doğu ufkunda bulunan gezegen, ay boyunca ortalama 3 saat gökyüzünde gözlenebilecektir.

SATÜRN

Kasım ayı boyunca Yılancı Takımyıldızı’nda görülecek olan halkalı gezegen Satürn, Kasım ayının ilk haftası gün batımı  sonrasında batı ufkunda gözlenebilecek. Ay sonuna doğru Güneş ile birlikte batacağından gözlenemeyecektir.

URANÜS

Kasım ayı boyunca Güneş batarken batı ufkunun üstündeki yerini almaya başlayacak olan   Uranüs, ay boyunca Balık Takımyıldızı doğrultusunda bulunacaktır. Parlaklığı yaklaşık olarak 6 kadir olan gezegen teleskop ya da dürbün ile gözlenebilecektir.

NEPTÜN

Gezegen, Kasım ayı boyunca Kova takımyıldızında bulunacaktır. Öğle saatlerinde doğacak olan Neptün, ay boyunca gece yarısına kadar teleskop ve dürbün yardımı ile gözlenebilecektir.

GECE GÖKYÜZÜ

kasim_aksam

15 Kasım 2016 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

kasim_gece

15/16 Kasım 2016 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

kasim_sabah

16 Kasım 2016 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

3 Kasım          Ay , Venüs , Satürn batı ufkunda yakın konumda
3 Kasım          Taurids meteor yağmuru
6 Kasım          Ay-Mars yakınlaşması
7 Kasım          Ay ilkdördün evresinde
14 Kasım        Ay dolunay evresinde
14 Kasım        Ay enberi konumunda (356.500 km)
15 Kasım       Ay-Aldebaran yakın görünümde
17-18 Kasım  Leonid meteor yağmuru (sayı/saat = 15)
21 Kasım        Ay sondördün evresinde
24 Kasım        Merkür-Satürn yakınlaşması
25 Kasım         Ay-Jüpiter gündoğumunda çok yakın görünümde
27 Kasım         Ay enöte konumunda (406.000 km)
29 Kasım         Ay yeniay evresinde
Ekim Ayı Gök Olayları                                                                                                  Aralık Ayı Gök Olayları