AY VE GEZEGENLER

AY

ay 1 Ekim’de yeni ay evresinde olan Ay 9 Ekim’de ilk dördün,16 Ekim tarihinde dolunay 22 Ekim tarihinde de son dördün evresinde olacaktır.16 Ekim de enberi de olan Ay’ın uzaklığı 357859 km olacaktır. 4 Ekim ve 31 Ekim tarihlerinde enöte konumunda olan Ay’ın uzaklığı 406659 km olacaktır.
 ekim_ay

MERKÜR

Başak takımyıldızında görülen Merkür gezegeni Ekim ayı başında yaklaşık 17 derecelik uzanım açısına sahip olacaktır ve bu zamanda Güneş doğana kadar doğu ufkunda gözlenebilecektir. Ay sonuna doğru uzanım açısı azalacak ve 28 Ekim’de dış kavuşum konumunda olacaktır. Dolayısıyla ay sonlarında gözlenmesi mümkün değildir. Ay boyunca yaklaşık ortalama parlaklığı -0.3 kadir olacaktır.

VENÜS

Ekim ayı boyunca Yılancı takımyıldızında görülen Venüs gezegeni, Güneş battıktan sonra ay başında 18:30-19:45, ay sonuna doğru 18:00-19:40 saatleri arasında gökyüzünde batı ufkunda çıplak gözle görülebilecektir. Gezegenin ay boyunca ortalama parlaklığı yaklaşık olarak -4 kadir olacaktır.

MARS

Ay boyunca Yay takımyıldızında görülen kızıl gezegen Mars, ay başında Güneş battıktan sonra 19:00 – 22:00 saat aralığında gözlenebilecektir. Ekim ayının son günlerinde ise 18:30-21:00 saatleri arasında uygun olacaktır. Ay boyunca ortalama parlaklığı yaklaşık +0.2 kadir olacaktır.

JÜPİTER

Ekim ayı boyunca Başak takımyıldızında görülen Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter, ayı başında Güneş ile aynı zamanda doğup batmaktadır. Ay sonuna doğru Güneş’ten 2 saat önce (05:10) doğmaktadır. Ay sonunda doğu ufkunda Güneş doğana kadar yaklaşık bir saat kadar gözlenebilecektir. Ortalama parlaklığı yaklaşık -1.6 kadirdir.

SATÜRN

Ekim ayı boyunca Yılancı takımyıldızında görülen Satürn gezegeni, ay başında Güneş battıktan 3 saat sonra, ay sonuna doğru ise 2 saat sonra batmaktadır. Ay boyunca batı ufku civarında gözlenebilecektir. Ortalama parlaklığı yaklaşık olarak +0.5 kadirdir.

URANÜS

Ekim ayı boyunca Balık takımyıldızında bulunan Uranüs gezegeni Güneş battıktan sonra sabaha kadar gözlemek mümkündür fakat parlaklığı insan gözünün algılayabileceği sınırda olduğu için (+6 kadir) teleskop yada dürbün harici seçilebilmesi zordur.

NEPTÜN

Güneş sisteminin en uzak gezegeni Neptün Güneş battıktan hemen sonra saat 19:00’dan saat 3:30’a kadar gözlemek mümkündür. Ekim boyunca Kova takımyıldızında bulunan Neptün tıpkı Uranüs gezegeni gibi parlaklığı insan gözünün algılayabileceği sınırdan ötede olduğu için (+8 kadir) teleskop ya da dürbün harici seçilebilmesi zordur.

GECE GÖKYÜZÜ

saat 19 00

15 Ekim 2016 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

saat00

15/16 Ekim 2016 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

saat 6

16 Ekim 2016 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

1 Ekim           Yeni ay evresi derin uzay cisimlerini gözlemlemek için en güzel fırsat
7 Ekim            Draconid meteor yağmuru (saatte ortalama 10 meteor)
15 Ekim          Uranüs karşıkonumda
16 Ekim         Ay dolunay evresinde
21-22 Ekim   Orionid meteor yağmuru  (saatte ortalama 20 meteor)
28 Ekim         Merkür dış kavuşumda
29 Ekim         Yeni ay evresi derin uzay cisimlerini gözlemlemek için en güzel fırsat
Eylül Ayı Gök Olayları                                                                                                 Kasım Ayı Gök Olayları