AY VE GEZEGENLER

AY

ay 7 Aralık’ta ilkdördün evresinde olan Ay, 14 Aralık’ta dolunay evresinde, 21 Aralık’ta sondördün evresinde ve 29 Aralık’ta yeniay evresinde olacaktır. 21 Aralık’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 368417 km uzakta olacak. 5 Aralık’ta enöte konumunda olup Yer’den yaklaşık 404799 km uzaklıkta görülecektir.
 aralık_ay

MERKÜR

Aralık ayı boyunca Yay takımyıldızında bulunan Merkür’ün ayın başlarında Güneş’e olan uzaklığının artması ile gün batımından sonra batı ufkunda gözlemek mümkün olacaktır. 11 Aralık’ta en büyük doğu uzanımında olan gezegen gözlenmek için en iyi ufuk yüksekliğine sahip olacaktır ancak gezegen ay sonuna doğru gökyüzünde tekrar Güneş’e yakın konuma gelmeye başlayacağından gözlenmesi zorlaşacaktır. Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık +0.5 kadir.

VENÜS

Aralık ayı başlarında Yay takımyıldızında bulunan Venüs,ayın sonuna doğru Oğlak takımyıldızına doğru hareket etmektedir.Ayın başlarında Güneş battıktan sonra batı ufkunda yaklaşık 2-3 saat gözlenmektedir. Aralık ayı sonlarına doğru gözlem süresi uzayacak, daha uygun ufuk yüksekliklerinde gözlenebilmektedir.Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık -4.2 kadir.

MARS

Kızıl gezegen Mars Aralık ayının başlarında Oğlak takımyıldızı doğrultusunda, ayın sonlarına doğru ise Kova takımyıldızı doğrultusunda batı ufkunda Güneş battıktan sonra yaklaşık 3 saat gözlenebilmektedir. Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık +0,7 kadir.

JÜPİTER

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter, Aralık ayı boyunca Başak takımyıldızı doğrultusunda bulunmaktadır. Ayın başında gece yarısından yaklaşık 2 saat sonra doğacak olan gezegen  Güneş doğana kadar gözlenebilmektedir. Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık -1.7 kadir.

SATÜRN

Aralık ayı boyunca Yılancı Takımyıldızı doğrultusunda görülecek olan halkalı gezegen Satürn, Aralık ayı boyunca Güneş ile doğup, batacağından gözlenememektedir.Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık 0 kadir.

URANÜS

Aralık ayı boyunca Balık takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, öğle saatlerinde doğacak ve havanın kararmasından itibaren gece yarısına kadar uygun teleskop ve dürbün yardımı ile gözlenebilecektir. Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık +5.7 kadir.

NEPTÜN

Aralık ayı boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Neptün , öğle saatlerinde doğacak  ve ay boyunca gece 22:00 a  kadar uygun teleskop yada dürbün yardımı ile gözlenebilecektir.Gezegenin gözlenebildiği süre içerisinde parlaklığı yaklaşık +7.9 kadir.

GECE GÖKYÜZÜ

aralik_aksam

15 Kasım 2016 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

aralik_gece

15/16 Kasım 2016 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

aralik_sabah

16 Kasım 2016 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

3 Aralık         Ay-Venüs günbatımında yakın konumda
5 Aralık           Ay-Mars yakın konumda
7 Aralık          Ay ilkdördün evresinde
11 Aralık        Merkür en büyük doğu uzanımında (21°)
12 Aralık         Ay enberi konumunda (359.000 km)
13-14 Aralık   Geminid meteor yağmuru (sayı/saat =120)
14 Aralık        Ay dolunay evresinde
18 Aralık         Ay-Regulus yakın görünümde
21 Aralık        Ay sondördün evresinde
21 Aralık        Kış gündönümü (en kısa gündüz, en uzun gece)
22 Aralık        Ay-Jüpiter yakın konumda
25 Aralık        Ay enöte konumunda (406.000 km)
26 Aralık        Jüpiter-Spika yakın görünümde
27 Aralık         Ay-Satürn gündoğumunda yakın konumda
29 Aralık        Ay yeniay evresinde
Kasım Ayı Gök Olayları