AY VE GEZEGENLER

AY

ay 25 Aralık’ta dolunay evresinde olan Ay, 3Aralık’ta sondördün, 11 Aralık’ta yeniay ve 18 Aralık’ta ilkdördün evresinde olacaktır. 21 Aralık’ta enberi konumunda olacak olan Ay, Yer’den yaklaşık 368423 km uzakta olacak.5 Aralık’ta enöte konumunda ise Yer’den yaklaşık 404782 km uzaklıkta görülecektir.
 december_moon

MERKÜR

Merkür gezegeni ay boyunca Güneş ile birlikte hareket edecek. Ay’ın ilk yarısında Yay takımyıldızında bulunacak ve ay sonuna doğru Güneş ile birlikte Oğlak takımyıldızı doğrultusunda bulunacak.

 

VENÜS

Aralık ayının başlarından itibaren güneş doğmadan önce gözlenebilecek. Sabah yıldızı konumunda olan Venüs , Terazi takım yıldızı doğrultusunda bulunacak.

 

MARS

Geceyarısından iki saat sonra doğacak olan gezegen gündoğumuna kadar gökyüzünde. 6 Aralık gecesi Ay’la, ayın son haftasındaysa Spika’yla yakın konumda olacak.

 

JÜPİTER

Jüpiter Aralık ayı başlarında gece yarısı doğu ufkundan yükselecek ve sabah Güneş doğana kadar gökyüzünde görülebilecek. Ay sonuna doğru daha erken saatlerde doğmaya başlayacak olan Jüpiter, Aslan ve  Yengeç takımyıldızları arasında görülecek

 

SATÜRN

Satürn gezegeni Aralık ayı boyunca Güneş’in doğusunda, Güneş’e yakın bir şekilde hareket edecek. Güneş’ten kısa bir süre önce doğu ufkundan yükselecek ve Aralık ayının ilk yarısında bu yüzden gözlenemeyecek ama ay sonuna doğru yaklaşık bir saat gibi bir süre ile Güneş doğmadan hemen önce doğru ufkunda görülebilir.Ay boyunca Akrep takımyıldızında bulunacak.

 

URANÜS

Uranüs gezegeni Aralık ayının başlarında Güneş battığında doğmuş olacak ve sabaha karşı batacak. Bu yüzden küçük bir teleskop ile gözlenmeye uygun olacak. Ay boyunca Güneş battığında, Uranüs gezegeni doğmuş olsa da ay sonuna doğru daha erken batacak ve gece gökyüzünde kalma süresi kısalacak. Uramüs gezegeni ay boyunca Balık takımyıldızında bulunacak.

 

NEPTÜN

Neptün gezegeni ay boyunca Güneş battığı anda gökyüzünde olacak ve ayın ilk yarısında gece yarsına kadar küçük bir teleskop veya dürbün ile gözlenebilir. Ay sonuna doğru gece gökyüzünde kalma süresi kısalacak ve Güneş battıktan yaklaşık 2 saat sonra Neptün gezegeni de batacak. Ay boyunca kova takımyıldızında bulunacak.

 

GECE GÖKYÜZÜ

2015_december_2000

15 Kasım 2014 Akşam Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

2015_december_0000

15/16 Kasım 2014 Gece Yarısı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

2015_december_0000

16 Kasım 2014 Sabaha Karşı Gökyüzü

(resmi daha büyük görebilmek için resmin üzerini tıklayınız)

 

GÜNLERE GÖRE GÖK OLAYLARI

3 Aralık       Ay sondördün evresinde.
 
4 Aralık      Ay ve Jüpiter geceyarısından sonra birbirlerine çok yakın konumda
 
5 Aralık       Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.801 km)
6 Aralık       Ay ve Mars geceyarısından sonra birbirlerine çok yakın konumda
7 Aralık       Güneş doğmadan önce, Ay hilal evresinde Venüs ile yakın konumda.
11 Aralık     Ay yeniay evresinde.
13 Aralık     Geminids meteor yağmuru (7-17 aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan meteor yağmurunun maximum yaşanacağı gece 13 Aralık. Saatte yaklaşık 120 göktaşı gözlenebilecek. Ay hilal evresinde olacağından gözlemlemek için oldukça uygun. Şehir ışıklarından uzak alanlarda gece yarısından sonra gözlemlemek mümkün olacak. İkizler takım yıldızı doğrultusunda gözlemlenmesi uygundur.)
18 Aralık        Ay ilkdördun evresinde.
21 Aralık       Ay Dünya’ya en yakın konumunda (368.423 km)
22 Aralık        Ursids meteor  yağmuru  ( saatte yaklaşık 5-10 göktaşı gözlenebilecek küçük bir meteor yağmuru. Ay dolunay evresine yaklaştığı için oldukça parlak olacak fakat sehir ışıklarından uzak alanlarda gece yarısı Ursa Minor(Küçük Ayı) takım yıldızı doğrultusunda gözlemlemek mümkün olabilir.)
25 Aralık       Ay dolunay evresinde.
 
Kasım Ayı Gök Olayları